entropia | MAŁE INSTRUMENTY - Auto KonstrukTone
 
 
 
 
 
 
 
 
 

audio_entropia_009

Maciek Bączyk, Paweł Romańczuk

MAŁE INSTRUMENTY - Auto KonstrukTone
SMALL INSTRUMENTS - Auto KonstrukTone

instalacja dźwiękowa | koncert | sound installation | concert

15.03.2010 godz. 19:00 | poniedziałek

monday, 15 march 2010, 7:00 PM

wstęp wolny | admission freeNajnowszy projekt muzyków współtworzących wrocławski zespół Małe Instrumenty. Premiera w ramach cyklu "audioentropia"


Auto KonstrukTone, to zestaw automatów grających, których głównym przeznaczeniem jest generowanie wielowymiarowych efektów dźwiękowych w zakresie przewidywalności i naturalnej od niej ucieczki. Te autorskie konstrukcje otrzymały własną automatykę - silnik i system napędowy, dzięki któremu obsługują wybrane instrumenty z ogromnego zbioru Małych Instrumentów lub grają na specjalnie spreparowanych obiektach dźwiękowych.
 
Wielowieczne poszukiwania wynalazców w dziedzinie automatyki muzycznej miały na celu zastąpienie człowieka mechanizmem. Poniekąd cechuje to cywilizację oferującą coraz większą wygodę. Niezamierzony efekt braku naturalności, zaowocował nowym medium instrumentalnych interpretacji porażając nadludzką powtarzalnością i konsekwencją. Konsumując obydwa zjawiska szukamy dla siebie miejsca, oddając automatom co ludzkie, ale też ludzkim pierwiastkiem ingerując w automatyczny plan.
Mechaniczny system Auto KonstrukTone jest kontrolowany na żywo, dzięki czemu tempo pracy, dynamika, brzmienie i faktura automatycznej orkiestry ulega ciągłym przekształceniom. Przebiegi generowane przez mechanizmy otwierają pole do swobodnych improwizacji na instrumentach manualnych. Całym procesem zarządzają muzycy Małych Instrumentów - Paweł Romańczuk i Maciej Bączyk.
 
W tym eksperymencie dźwiękowym oscylujemy między muzyką kinetycznej instalacji (efekty mechaniczności, repetytywność, nieprzewidywalny rozkład sił) a pre-komponowanym dialogiem żywej muzyki improwizowanej. W warstwie wizualnej Auto KonstrukTone to kilkanaście mini instalacji, które wprawione w ruch potrafią zahipnotyzować. Kiedy już oko wpadnie w takie sidła, być może uchwyci moment w którym obraz zamienia się w dźwięk.

M.B. & P.R.