entropia | TOPOGRAFIA
 
 
 

Topografie © Entropia 13.05.2010 fot. M.Jodko + K.Skarbek, A.Rerak

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

IX spotkanie autorskie z cyklu "Szczyt Formy"

Mirosław Bałka

TOPOGRAFIA | TOPOGRAPHY

spotkanie autorskie | pokaz | meeting with artist | screening

13.05.2010 godz. 20:00 | czwartek

thursday, 13 may 2010, 8:00 PM

wstęp wolny | admission freeProwadzenie spotkania: Elżbieta Leszczyńska
Koordynacja cyklu "Szczyt Formy": Karolina Freino
photo © Tate Modern , London 


Mirosław Bałka, jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich artystów. Absolwent warszawskiej ASP. Obecnie prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych na ASP w Poznaniu. W latach 80. razem z Mirosławem Filonikiem i Markiem Kijewskim tworzył grupę Neue Bieriemiennost.
"Ciało, pamięć, przemijanie, tworzenie prywatnej mitologii to najistotniejsze wątki prac Mirosława Bałki, które odnaleźć można już w najwcześniejszych jego realizacjach. Wszystkie zawarte w nich znaki, kody, odniesienia, które tworzą język sztuki Bałki, mają źródła w biografii artysty i tylko poprzez nią stają się w pełni czytelne. [...] Czerpiąc ze źródła wewnętrznego doświadczenia artysta podniósł elementy osobistej egzystencji do rangi uniwersalnego przekazu. [...]
Mirosław Bałka określa swoją twórczość w kategoriach "przetwarzania różnych sytuacji emocjonalnych"."
za: Ewa Gorządek, www.culture.pl


Szczyt Formy to cykl otwartych spotkań autorskich z uznanymi artystami młodego i średniego pokolenia zajmującymi się szeroko pojętymi działaniami przestrzennymi. Jest wspólną inicjatywą Koła Naukowego Forma przy Katedrze Rzeźby ASP we Wrocławiu oraz Galerii Entropia. Spotkania pomyślane są jako autorskie prezentacje dające artystom możliwość bezpośredniego przedstawienia swojej sztuki bez żadnej mediacji, studentom zaś [i reszcie publiczności] osobistego kontaktu z artystami, a także zapoznania się z żywym procesem twórczym czy problemami istnienia na współczesnym rynku sztuki.