entropia | Żywy Pomnik ARENA Jerzego Beresia / malowanie drzewa
 
 
 

dokumentacja video | stills: Mariusz Jodko

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Żywy Pomnik ARENA Jerzego Beresia / malowanie drzewa

akcja w przestrzeni miejskiej | performans

26.04.2022 godz. 14:00 | wtorek

tuesday, 26 april 2022, 2:00 PM

wstęp wolny | admission free_________________

lokalizacja: Wrocław, Wyspa Piasek
organizator: Galeria Entropia
współpraca: Fundacja im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia

wydarzenie na fb
https://www.facebook.com/events/545043477026509/

_________________

,,W momencie, gdy młode drzewa będą dostawać liście, korzenie martwego należy pomalować na zielono. Czynność tą należy powtarzać corocznie wiosną”.

Jerzy Bereś
_________________


Idea akcji jest prosta: spotykamy się przy Żywym Pomniku ARENA by kontynuować realizację idei tego jedynego w swoim rodzaju dzieła.
Drzewa zaczynają się zielenić, zatem czas już najwyższy by pójść z farbą i pędzlami na Wyspę Piasek i zająć się drzewem Jerzego Beresia!


Żywy Pomnik ARENA na Wyspie Piasek to jedno z dzieł-koncepcji powstałych z okazji słynnego „SYMPOZJUM PLASTYCZNEGO WROCŁAW’70. Intencją Autora dzieła było coroczne malowanie rzeźby zgodnie z cyklem przyrody. Wypełnianie tego swoistego "testamentu", czy - ściślej - realizacja idei dzieła Jerzego Beresia odbywa się od wielu lat poprzez tradycyjną wiosenną akcję artystyczną.

Przez dwa ostatnie lata działaliśmy w kontekście pandemii. W tym roku nasza skromna akcja odbywa się w koszmarnym, wojennym kontekście, do którego nawiąże poprzedzający akcję performance kolorystyczny Alicji Jodko.

Ponieważ ograniczenia związane z pandemią - zwłaszcza na świeżym powietrzu - już nas nie krępują, serdecznie zapraszamy wielbicielki i wielbicieli drzew i zieleni, koneserki i koneserów sztuki konceptualnej, miłośniczki i miłośników rzeźby plenerowej, amatorki i amatorów akcji w przestrzeni publicznej i w ogóle wszystkie osoby, którym bliska jest postać Jerzego Beresia do udziału w tym niewymuszonym, rytualnym zdarzeniu.

Do udziału w akcji zapraszamy także przedstawicieli środowiska artystycznego, którzy byli zaangażowani w realizację i dalsze losy projektów artystycznych słynnego „SYMPOZJUM PLASTYCZNEGO WROCŁAW’70” oraz pedagogów Katedry Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, którzy wraz ze studentami realizowali ten projekt w latach ubiegłych.

Chwyćmy razem za pędzle i tchnijmy wiosenną energię w Żywy Pomnik ARENA - taki właśnie był zamysł Autora tego dzieła!

_________________


Żywy Pomnik „ARENA” w obecnym kształcie stoi na Wyspie Piasek od roku 2010. Jego projekt był jednym z 72 dzieł-koncepcji przeznaczonych dla przestrzeni miejskiej, które powstały z okazji słynnego „SYMPOZJUM PLASTYCZNEGO WROCŁAW’70”. Było ono szerokim, ogólnopolskim przeglądem awangardowych postaw artystycznych, w którym wzięło udział 39 czołowych polskich artystów.
Z przedstawionych projektów zrealizowano wtedy dwa: efemeryczną Kompozycję Pionową Nieograniczoną autorstwa Henryka Stażewskiego i częściowo Żywy Pomnik „ARENA", który od momentu pierwszej realizacji (1972) przechodził rozmaite koleje losu. Dopiero po 40 latach od Sympozjum’70 w roku 2010 koncepcja Żywego Pomnika została zrealizowana w całości. Na odsłonięciu / otwarciu ARENY zdążył być obecny Autor. Pedagodzy Katedry Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu wraz ze studentami realizowali projekt Jerzego Beresia do roku 2018. Od roku 2019 projektem opiekuje się Galeria Entropia we współpracy z krakowską Fundacją im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia będącą spadkobiercą spuścizny artystycznej tej wybitnej pary.

_________________

Post factum


Przez dwa ostatnie lata działaliśmy w kontekście pandemii. W tym roku nasza skromna wiosenna akcja odbyła się w koszmarnym, wojennym kontekście, do którego nawiązał poprzedzający akcję performance kolorystyczny Alicji Jodko. Jak to dobrze, że natura zachowuje jeszcze swój rytm, że wiosna nadeszła mimo agresji Rosji na Ukrainę.

Flaga  Ukrainy, jest prostokątem podzielonym na dwa poziome pasy: niebieski oraz żółty.  Niebieski nawiązuje do  barwy  nieba i jest symbolem pokoju. Żółty to kolor zboża i  symbolizuje  bogactwo ziemi.  Flaga Ukrainy to "złote kłosy pod błękitnym niebem". Barwa zielona, którą - zgodnie z ideą Jerzego Beresia - co roku powinno się pomalować korzenie martwego drzewa, stanowi połączenie  barwy żółtej  i niebieskiej. Zieleń kojarzy się z przede wszystkim z życiem, harmonią, naturą... Jest kolorem  uzdrowienia, nadziei i wolności. Z kolei samo drzewo będące centralnym elementem Żywego Pomnika ARENA w wielu tradycjach i kulturach symbolizuje naturę, życie, wiecznie odradzającą się przyrodę, zatem i nieśmiertelność. Z kolei drzewo skierowane korzeniami ku niebu, a koroną skierowaną do ziemi to starożytny symbol kosmosu...

Dziękujemy wszystkim za obecność i udział w akcji, Bettinie Bereś za przybycie i gesty malarskie, a Tomkowi Niedziółce za super patent z bambusami i pędzlami, z którego skorzystaliśmy kolejny raz.


_________________

archiwum

2019
https://entropia.art.pl/view_news.php?id=536&arc=1&year=2019

2020
https://entropia.art.pl/view_news.php?id=585

2021
https://entropia.art.pl/view_news.php?id=629&arc=1&year=2021