entropia | CZYSTA FORMA I INNE RZECZY

fot. Mariusz Jodko, Andrzej Rerak

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Andrzej Dakszewicz DAX

CZYSTA FORMA I INNE RZECZY | PURE FORM AND OTHER THINGS

wystawa | instalacja | exhibition | installation

19.11 - 10.12.2021

otwarcie: 19.11.2021 godz. 17:00 | piątek

opening: friday, 19 november 2021, 5 PM

wstęp wolny | admission free____________

otwarcie/udostępnienie wystawy: 19.11.2021 | piątek w godz. 17:00–19:00

____________

wydarzenie fb
https://www.facebook.com/events/624102095297323
____________


W świecie pozaludzkim istnieje mnogość form abstrakcyjnych, a w świecie ludzkim czysta forma pojawia się tylko dzięki artystom.
Na wystawie w Galerii Entropia Andrzej Dakszewicz / DAX odkrywa efekty swojej manii zbieractwa, w tym przypadku bezużytecznych i pozbawionych funkcji opakowań – wytłoczek z masy papierowej. Fragmenty form przetwarza malarsko, układa w struktury, łączy w nieoczekiwane związki. Z kreacji tej wyłania się niedostrzegane techniczne piękno i rytm abstrakcyjnej formy. Artysta, którego rozwój kształtował się w burzliwych latach 80 we wrocławskiej PWSSP /obecnie ASP/ pomiędzy tradycją abstrakcji geometrycznej Józefa Hałasa a undergroundowymi działaniami grupy LUXUS przyznaje, że w tamtym czasie doznał iluminacji i „zobaczył abstrakcję”. Przenosi to doświadczenie także na obszar sztuki użytkowej projektując np. futurystyczne meble, siedziska, papierowe pufy, elementy konstrukcyjne i dekoracyjne. Wystawa w Entropii to swoisty upcykling form i idei, konstrukcja w procesie, model do składania. Artysta przedstawia wachlarz możliwości koncentrując uwagę widza na prostocie elementarnej formy.

Andrzej Dakszewicz / DAX, artysta malarz, wykonawca instalacji ulotnych (WIU), projektant obrazów, obiektów i form przestrzennych, w przedmiotach codziennych dostrzega potencjał kreacji, nadaje im nowe funkcje, wprowadza je w nowe związki estetyczne. Absolwent PWSSP/ASP we Wrocławiu /1986/, twórca graffiti i scenografii do koncertów alternatywnej sceny muzycznej.
http://www.dakszewicz.com

text: AMJ