entropia | HISTORIA SZTUKI W POMIDORACH

fot. m.j.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tomasz Opania

HISTORIA SZTUKI W POMIDORACH | HISTORY OF ART IN TOMATOES

projekt grupowy towarzyszący wystawie ZARAZA ZIEMNIACZANA | instalacja ogrodowa na podwórku

30.06 - 15.10.2021

otwarcie: 30.06.2021 godz. 17:00 | środa

opening: wednesday, 30 june 2021, 5 PM

wstęp wolny | admission free_________

wydarzenie na fb
https://www.facebook.com/events/1009944776478037

_________

"Na żywo" instalację można oglądać / doglądać przez cały czas.
Wejście od podwórza przez bramę obok parkingu podziemnego od strony ul. Rzeźniczej.

_________

Zob. także Tomasz Opania ZARAZA ZIEMNIACZANA
https://www.entropia.art.pl/view_news.php?id=637

_________HISTORIA SZTUKI W POMIDORACH | Grażyna Albrzykowska-Jaskierska, Bettina Bereś, Michał Bieniek, Jolanta Ciesielska, Agnieszka Chojnacka i Jacek Zachodny, Hubert Czerepok, Karolina Freino, Julita Gielzak, Pablo Ramirez Gonzales, Konrad Góra, Magda Grzybowska i Katarzyna Proniewska-Mazurek, Jarosław Hulbój, Elżbieta Jabłońska, Jacek Jankowski Ponton, Bożena Grzyb Jarodzka, Paweł Jarodzki, Alicja Jodko i Mariusz Jodko, Małgorzata Kazimierczak, Monika Konieczna, Jerzy Kosałka, Andrzej Kostołowski, Anna Markowska, Barbara Maroń, Anna Mituś, Tomasz Opania, Marek Puchała, Irmina Rusicka, Marek Sienkiewicz, Karolina Szymanowska, Krzysztof Wałaszek, Aleksandra Wałaszek i Sam Stevens, Ewa Zarzycka


Historia Sztuki w pomidorach
opis projektu

W ramach wystawy i w trakcie jej trwania, zamierzam zbudować zewnętrzny ogród – instalację przestrzenną złożoną głównie z krzaków pomidorów ofiarowanych mi przez zaproszonych do współpracy artystów, krytyków i kuratorów. Pomidory ze względu na ich wrażliwość na zarazę
ziemniaczaną są kluczowe, ale zarówno one jak i inne jadalne rośliny, które być może się pojawią, będą tylko pretekstem do spotkania i wymiany doświadczeń i refleksji. W zamian za dostarczone w zaproponowanych przez autorów pojemnikach zasadzone warzywa i owoce, oferuję stronę w rozdziale zatytułowanym Historia sztuki w pomidorach, stanowiącym połowę katalogu wystawy. Darczyńców poproszę o przygotowanie tekstu (max 1300 znaków ze spacjami) oraz skomentowanie go zdjęciem lub rysunkiem (druk w czerni i jednym kolorze – prawdopodobnie czerwonym. Tu decydujący głos będzie miał Artur Skowroński projektujący książkę). Interesujące będą dla mnie anegdoty, zdarzenia i refleksje z perspektywy ogrodnika (rolnika profesjonalnego bądź pasjonata amatora jakim sam jestem), ale przede wszystkim twórcy uprawiającego pole sztuki. Interesują mnie historie (sztuki też), które niekoniecznie odnosić się będą do znanych już i szczegółowo opisanych kierunków w sztuce, ale z których wynikać będzie jakaś osobista więź bądź relacja ze światem roślin czy szerzej z całą biosferą.

Ogródek-instalacja będzie pielęgnowana przeze mnie, galerię Entropia i chętnych współautorów. Wszystkie rośliny będą podpisane imieniem i nazwiskiem darczyńcy.

W trakcie, ale przede wszystkim pod koniec lata zbierzemy plony, z których powstanie sos do potrawy, którą wspólnie z zaproszonymi gośćmi zjemy. Okazją będzie wieczór promocyjny wydawnictwa (prawdopodobnie ok. połowy października). Będzie książka, wino, jedzenie z sosem, tańce i hulanki.

Tomasz Opania