entropia | ENERGIA NATURY / EKSPRESJA SZTUKI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

>>> o n l i n e

Bożena Grzyb-Jarodzka, Tomasz Dobiszewski, Przemysław Kwiek, Andrzej Rerak

ENERGIA NATURY / EKSPRESJA SZTUKI | ENERGY OF NATURE / EXPRESSION OF ART

działania studyjne i terenowe / on i offline | studio and field activity / on and offline

21.04 - 06.05.2021

otwarcie: 21.04.2021 godz. 12:00 | środa

opening: wednesday, 21 april 2021, 12 PM

wstęp wolny | admission free__________________

Energia Natury / Ekspresja Sztuki
działania studyjne i terenowe

Bożena Grzyb-Jarodzka / Spotkania z przyrodą/
Tomasz Dobiszewski / Ulotne topografie /
Przemysław Kwiek / Awangarda bzy pieści, Awangarda bzy maluje/
Andrzej Rerak /Działania na trawie/

animacja idei + support: Alicja i Mariusz Jodko

wydarzenie facebook
https://www.facebook.com/events/286182039733930/

__________________


Zainfekowana wiosennym wirusem sztuki, podążając za cyklem Natury, Entropia uruchamia kreatywne procesy wzrostu i rozkwitu tym razem z pomocą medium filmowego - m.in. manualnej techniki animacji „żywej farby”, animacji na szablonach i time-lapse.

Animacja to, jak wiadomo, ożywianie nieruchomych kształtów poprzez „dokonywanie serii zdjęć pojedynczych faz rysunków, wycinanek czy przedmiotów i wyświetlaniu ich w sposób ciągły”. Ta kreatywna funkcja będzie nam służyć w tym trudnym okresie przejściowym jako naturalny stymulator energetyczny pączkujących idei.

Podglądamy procesy i działania twórcze uruchomione przez artystów w warunkach studyjnych oraz terenowych i wspólnie tworzymy film - obraz tego czasu w łączności z Naturą.

W czasie, gdzie wszystko wydaje się mieć wymiar efemeryczny, staje się i przemija w mgnieniu oka, zajęcie się tak pracochłonnym procesem, jak ręcznie tworzony film animowany, jest nie lada wyzwaniem. Bożena Grzyb–Jarodzka, malarka psychodelicznych portretów, w których ekscentryczne tło stanowią kwiaty i motywy roślinne, członkini legendarnej wrocławskiej grupy Luxus, zajęła się we współpracy z Entropią ożywieniem malarskich form pod kamerą tworząc obraz kwitnienia w czasie.

Tomasz Dobiszewski formułuje artystyczną wypowiedź posługując się m.in. fotografią, wideo, animacją. Ostatnio skupia się na wizualizowaniu niemożliwych do percepcji zjawisk, które nie tylko poszerza wiedzę o otaczającym świecie, ale także pogłębia naszą wyobraźnię i rozwija myślenie wzrokowe. Projekt „Ulotne topografie” łączy działanie terenowe z technologią. Wiosenna przejażdżka na rowerze zostawiła po sobie ślad w postaci niewidzialnego rysunku, którego ujawnienie stało się możliwe dzięki technologii GPS. Animacja i nagrania z kamery dokumentują akt powstawania tej ulotnej topografii dając przy okazji skompresowany obraz przestrzeni i dynamiki miasta.

„Działania na trawie” Andrzeja Reraka odzwierciedlają jego nieposkromioną skłonność do swobodnej samowoli estetycznej, która w tym przypadku wyprowadza go z przestrzeni pracowni w przyrodniczy plener otaczających dom trawników. Równolegle do swoich działań malarskich na niewielkich płaszczyznach umieszczonych wśród traw i kwiatów, artysta tworzy poklatkową dokumentację, która zdaje się być wizualizacją „procesu wychwytywania realności na styku nieokreśloności i zdefiniowania form”.

I wreszcie klasyk awangardy — Przemysław Kwiek. Na zaproszenie Galerii artysta udostępnił niepublikowane materiały wideo z działań plenerowych na pograniczu przestrzeni prywatnej i publicznej sygnowane:

649.A.330; "Awangarda Bzy Pieści"
Anegdota 2018.05.02 środa
Z cyklu "Rozdzielenie Farby od Anegdoty"
POLITYKA nr 17-18/2018: "W POLSKĘ IDZIEMY".
Ja: "AWANGARDA BZY PIEŚCI.
Dzień Flagi - 100 lat Polskiej Niepodległości. A. 330"
Cena 291 000 zł
A co z farbą?
Sprzedam (na czerpanym papierze, osobno)!

AWANGARDA BZY MALUJE
(na żółto)

Maluje tym razem bez sztalug, blejtramów i pędzli, za to z czułością i farbą w sprayu.


__________________

video:

1. Energia Natury / Ekspresja Sztuki, trailer
2. Przemysław Kwiek
Awangarda Bzy Pieści | Awangarda Bzy Maluje, 2018
Premiera! Niepublikowane materiały video!
3. Tomasz Dobiszewski "Ulotne topografie"
4. Bożena Grzyb-Jarodzka "Spotkania z przyrodą #1"
5. Andrzej Rerak "Działania na trawie #5–9"
6. Bożena Grzyb-Jarodzka "Spotkania z przyrodą #2"