entropia | W SZTUCE WAŻNE SĄ AMBICJE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

IV spotkanie autorskie z cyklu "Szczyt Formy"

Julita Wójcik

W SZTUCE WAŻNE SĄ AMBICJE

spotkanie autorskie | pokaz | meeting with the artist | screening

15.01.

wstęp wolny | admission free"Julita [Wójcik] zasłynęła dzięki zwyczajnym zajęciom i zdarzeniom, dzięki szydełkowaniu serwet, misiów i pudli, obieraniu ziemniaków, sprzątaniu i krzątaniu się. Wszystko to zajęcia codzienne, a wywołały medialne burze. Ziemniak po raz kolejny urósł do rangi narodowego symbolu, a prasę zdominowały komentarze typu moja teściowa też jest artystką. Niektórzy nie dali się zwieść: Jedyna, która w moim mniemaniu “Krząta się” w sztuce polskiej fachowo i nie dając się nabierać retoryce spod znaku “bliżej życia” nabiera prawie wszystkich naokoło, to Julita Wójcik – ostrzegał Mirosław Ratajczak [...]. Wiele działań Julity Wójcik uzależnionych jest od pór roku i pogody, od tej naturalnej różnorodności, która tak doskwiera meteoropatom. Zima sprzyja zajęciom domowym, a te mogą spełniać rolę terapeutyczną. [...] Niektóre działania Julita przeprowadza mimo niesprzyjającej pogody. W dniu akcji “Akwarele” na przystani olsztyńskiego jeziora Ukiel nie było wielu widzów [sierpień 2001]. Dopiero co przez Warmię i Mazury przeszło oberwanie chmury, ale Julita i tak przebrała się w kostium płetwonurka, wzięła różową butlę z tlenem i zanurzyła się w jeziorze. Próbowała namalować na wodzie coś ładnego i nietrwałego. [...] ”Świadomie infantylne projekty” są jednak wieloznaczne i zwodnicze - podobnie jak piosenka pionierów radzieckich o słońcu i niebie." - Gabriela Świtek

“W sztuce ważne są ambicje” jak w sporcie. Wykład połączy ze sobą te akcje artystki, które budowane są z dziedzin sportowych. Julita Wójcik prezentować będzie zdjęcia i filmy, a akcje zostaną rozebrane na części pierwsze jak w poradniku.

Szczyt Formy to cykl otwartych spotkań autorskich z artystami zajmującymi się szeroko pojętymi działaniami przestrzennymi. Jest wspólną inicjatywą Koła Naukowego Forma przy Katedrze Rzeźby ASP we Wrocławiu oraz Galerii Entropia. Spotkania pomyślane są jako autorskie prezentacje dające artystom możliwość bezpośredniej prezentacji swojej sztuki bez żadnej mediacji, studentom zaś [i reszcie publiczności] osobistego kontaktu z artystami, a także zapoznania się z żywym procesem twórczym czy problemami istnienia na współczesnym rynku sztuki.

Prowadzenie spotkania: Gosia Sawicka
Koordynacja cyklu: Karolina Freino