entropia | Żywy Pomnik ARENA Jerzego Beresia | malowanie drzewa

Malowanie drzewa 28.04.2021 / fot. Mariusz Jodko

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

26.04.2010 Otwarcie / video stills: Alicja Jodko

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Żywy Pomnik ARENA Jerzego Beresia | malowanie drzewa

akcja w przestrzeni miejskiej

16—30.04.2021

wstęp wolny | admission freelokalizacja: Wrocław, Wyspa Piasek
organizator: Galeria Entropia
współpraca: Fundacja im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia

___________

,,W momencie, gdy młode drzewa będą dostawać liście, korzenie martwego należy pomalować na zielono. Czynność tą należy powtarzać corocznie wiosną".

Jerzy Bereś

___________

Trudno w to uwierzyć, ale zbliża się ten czas :)Żywy Pomnik „ARENA” na Wyspie Piasek to jedno z dzieł-koncepcji powstałych z okazji słynnego „SYMPOZJUM PLASTYCZNEGO WROCŁAW’70. Intencją Autora dzieła było coroczne malowanie rzeźby zgodnie z cyklem przyrody. Wypełnianie tego swoistego "testamentu" Jerzego Beresia odbywa się od wielu lat poprzez tradycyjną wiosenną akcję artystyczną. Od roku 2019 akcją opiekuje się Galeria Entropia we współpracy z krakowską Fundacją im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia będącą spadkobiercą spuścizny artystycznej tej wybitnej pary.

Wygląda na to, że podobnie jak w zeszłym roku, z uwagi na ograniczenia związane z pandemią, akcja będzie miała charakter dyskretny, a zatem jak najbardziej naturalny i zgodny z cyklem przyrodniczym.

O rezultatach powiadomimy niebawem wraz zaproszeniem na spacerek na Wyspę Piasek.

Przygotowujemy także pokaz online fragmentów odnalezionej dokumentacji video z otwarcia Żywego Pomnika „ARENA” w 2010 roku z udziałem Artysty. Unikalna rejestracja, unikalne ujęcia w dość ekstremalnych warunkach atmosferycznych, jak to na wiosnę :)

wydarzenie facebook
https://www.facebook.com/events/888458575270520/