entropia | Żywy Pomnik ARENA

fot. Mariusz Jodko

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Żywy Pomnik ARENA

akcja w przestrzeni miejskiej

30.04.2020 godz. 16:00 | czwartek

thursday, 30 april 2020, 4:00 PM

wstęp wolny | admission free__________

Żywy Pomnik ARENA
akcja w przestrzeni miejskiej
malowanie drzewa – rzeźby plenerowej Jerzego Beresia
30.04.2020
Wrocław, Wyspa Piasek

organizator: Galeria Entropia
współpraca: Fundacja im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia

___________

,,W momencie, gdy młode drzewa będą dostawać liście, korzenie martwego należy pomalować na zielono. Czynność tą należy powtarzać corocznie wiosną".

Jerzy Bereś

___________

Zgodnie z intencją Artysty i rytmem przyrody /był już najwyższy czas!/ pomalowaliśmy korzenie drzewa — rzeźby plenerowej Jerzego Beresia. Tym razem, ze względu na okoliczności, akcja odbyła się w całkowitej dyskrecji w „bojowym”, trzyosobowym składzie, oczywiście z zachowaniem należytych środków ostrożności i dystansu. W roli malarza wystąpił incognito :) Jarosław Słomski, koordynacja akcji: Alicja Jodko, dokumentacja: Mariusz Jodko.
Zapraszamy do zwiedzania Żywego Pomnika „ARENA” w „realu”— Wrocław, Wyspa Piasek.

Od zeszłego roku opiekę nad akcją sprawuje Galeria Entropia we współpracy z Fundacją im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia. Tym razem ma ona specjalny kontekst ponieważ odbywa się w jubileuszowym roku słynnego „SYMPOZJUM PLASTYCZNEGO WROCŁAW’70”. /Więcej nt. obchodów jubileuszu: https://www.facebook.com/Sympozjum7020/

Żywy Pomnik „ARENA” w obecnym kształcie stoi na Wyspie Piasek od roku 2010. Jego projekt był jednym z 72 dzieł-koncepcji przeznaczonych dla przestrzeni miejskiej, które powstały z okazji „SYMPOZJUM PLASTYCZNEGO WROCŁAW’70”. Było ono szerokim, ogólnopolskim przeglądem awangardowych postaw artystycznych, w którym wzięło udział 39 czołowych polskich artystów. Z przedstawionych projektów zrealizowano wtedy dwa: efemeryczną Kompozycję Pionową Nieograniczoną autorstwa Henryka Stażewskiego i częściowo — Żywy Pomnik ARENA, który od momentu pierwszej realizacji (1972) przechodził rozmaite koleje losu. Dopiero po 40 latach od Sympozjum’70 koncepcja Żywego Pomnika została zrealizowana w całości. Na odsłonięciu/otwarciu ARENY zdążył być obecny Autor.

___________

Akcja malowania drzewa w 2019 r.
>>>
___________