entropia | SAMOSPALENIE — W OPARACH ARTYSTYCZNEJ AUTODESTRUKCJI
 
 
 
 

fot. Mariusz Jodko, Andrzej Rerak

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

SAMOSPALENIE — W OPARACH ARTYSTYCZNEJ AUTODESTRUKCJI

godz. 18:30 | wtorek

6.30 p.m. | tuesday

wstęp wolny | admission freeZapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu towarzyszącym ukazaniu się „Samospalenia”– zina stworzonego w celu publikacji krótkich form literackich, zdjęć i muzyki. Chcielibyśmy zachęcić wszystkich uczestników do czynnego udziału w wydarzeniu, jednak sam jego przebieg pozostanie tajemnicą do dnia rozpoczęcia. Po zakończeniu każdy uczestnik dostanie unikatowy egzemplarz będący częścią efektu końcowego.

"Samospalenie" jest próbą materialnego ukazania procesu twórczego człowieka płonącego entuzjazmem towarzyszącym powstawaniu pracy, jednak wraz z upływającym czasem tracącego pewność co do siły i wiarygodności swoich przekonań. Człowieka, który spopielały przez burzliwość swoich emocji orientuje się, że był to przebieg tracący z czasem na mocy i powadze. Pozostawiający "budzący niesmak na języku popiół" zarówno odnośnie samotnej refleksji jak i relacji międzyludzkich.

Samospalenie to połączenie niezwykle wyraźnego przekazu lub protestu, którego genezą jest zwyczajna chęć bycia usłyszanym i chęć przekazania czegoś ludziom, światu i jednocześnie działania skrajnie destrukcyjnego. Taka też jest sztuka. Wszystko zaczyna się od wizji twórcy, który decyduje się, poprzez publikację, na udostępnienie swoich treści odbiorcom. Spełniona chęć bycia usłyszanym konfrontuje jednak wizję artysty z tym, jak dzieło odbierają ludzie. Przez publikacje artysta zawsze naraża swoją wizję na wypaczenie, musi liczyć się z tym, że odbiór może różnić się od tego, jaka myśl przewodziła procesowi twórczemu. Rola artysty kończy się na udostępnieniu swoich treści. Interpretacja zależy od ludzi, którzy przez to mogą samodzielnie kreować sens i znaczenie dzieła. Podobnie jest z samospaleniem - rola płonącego kończy się na podpaleniu. Interpretacja takiego działania również zależy od ludzi, wobec których było ono wykonywane.


Pozdrawiamy
Monika i Wojtek

______

Autorzy: Monika i Wojtek
Ścisłowcy z wyboru, wplątani w toksyczną relacje z poezją i prozą. Przyszli studenci pragnący podzielić się swoją twórczością i zachęcić do wspólnego działania. Tak naprawdę się nie podpaliliśmy, ale nigdy nie wiadomo.