entropia | 16 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ANIMACJI [MDA]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

16 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ANIMACJI [MDA] | 16th INTERNATIONAL ANIMATION DAY

pokazy | spotkania | screenings | meetngs

25.10 - 27.10.2017

otwarcie: 25.10.2017 godz. 17:00 | środa

opening: wednesday, 25 october 2017, 5 PM

wstęp wolny | admission freekuratorka: Alicja Jodko
_________________

Międzynarodowy Dzień Animacji (MDA) to największe niekomercyjne święto filmu animowanego obchodzone na całym świecie 28 października. Tego dnia w 1892 roku, a więc 125 lat temu, w Grevin Museum w Paryżu, odbył się pierwszy publiczny pokaz animacji Theatre Optique Emile Reynauda. Z tej okazji na całym świecie odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, seminaria i warsztaty sprzyjające wzajemnej wymianie i komunikacji między twórcami i wielbicielami animacji z odległych krajów.

Koordynacją obchodów MDA w skali całego świata zajmuje się ASIFA - Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (Association Internationale du Film d'Animation) we współpracy z grupami narodowymi. Grupa ASIFA Polska koordynuje obchody MDA na terenie Polski, a Galeria Entropia we współpracy z ASIFA Polska we Wrocławiu.

W tym roku w dniach 25 - 27.10. pokażemy topowe animacje z całego świata w zestawie przygotowanym przez ASIFA International oraz Festiwal ITFS w Stuttgarcie (laureaci konkursu międzynarodowego) a także najświeższe animacje studenckie z Pracowni Działań Intermedialnych Katedry Sztuki Mediów wrocławskiej ASP.

Dodatkowym akcentem tegorocznego MDA w Galerii Entropia będzie spotkanie z tandemem artystów i pedagogów - Agą Jarząb i Maćkiem Bączykiem i filmowo ilustrowana opowieść o ich bardzo niedawnych spotkaniach z artystami animacji w Japonii.

Nie zabraknie też atrakcji dla młodszych i najmłodszych widzów! Pokażemy międzynarodowy zestaw filmów nagrodzonych w konkursie filmów dla dzieci na Festiwalu w Stuttgarcie.

____________________

p r o g r a m

25.10.2017

godz.17.00
Zestaw filmowy dla dzieci
ITF Stuttgart / Festival of Animated Film, Stuttgart

BEST OF TRICKS FOR KIDS
Zestaw filmów animowanych dla dzieci nagrodzonych na ITFS w 2017 roku zawiera najświeższe produkcje filmowe (rocznik 2016) z wielu krajów: Francji, Niemiec, Norwegii, Rosji, USA, Belgii. Jest to wielobarwny zestaw pełnych polotu, wyobraźni i jednocześnie uniwersalnych historyjek. Wszystkie filmy nie mają dialogów i są przystępne dla dzieci w wieku lat 4 i powyżej. A także dla dorosłych…

godz. 18.00
O kilku japońskich artystach animacji z autopsji
- spotkanie z Agą Jarząb i Maćkiem Bączykiem

We wrześniu Aga i Maciek spędzili niemal trzy tygodnie w Kraju Kwitnącej Wiśni w ramach projektu „Double Line”- cyklu wydarzeń artystycznych odbywających się we Wrocławiu i w Tokio. Spotkali tam wielu interesujących artystów, a kilku z nich przedstawią w Entropii ilustrując opowieść fragmentami filmów. Będą to:

Michael J. Lyons - Profesor Ritsumeikan University w Kyoto, brytyjczyk z pochodzenia, od wielu lat mieszkający w Japonii. Autor wielu naukowych publikacji m.in. dotyczących psychologicznej percepcji japońskich ogrodów zen. Od kilku lat zajmuje się eksperymentalnym filmem animowanym.

Koji Yamamura - reżyser, scenarzysta i realizator filmów anime, twórca autorskich filmów animowanych, wielokrotnie nagradzanych na najważniejszych światowych festiwalach. W Tokio prowadzi mały, ale świetnie zaopatrzony sklep z wydawnictwami filmowymi „Praxinoscope” oraz mini kino, gdzie wyświetla animacje z całego świata.

Atsushi Wada - autor surrealistycznych animowanych etiud, które trudno opisać, trzeba je zobaczyć.

Sunamoto Matuo - prowadzi najbardziej szaloną galerię w Kyoto „Kaos no ma” - Dom Chaosu.

KinoManual (Aga Jarząb, Maciek Bączyk) to mała, niezależna manufaktura audio-wizualna, skupiona na eksperymentowaniu z ruchomym obrazem i dźwiękiem. Eksplorujemy głównie analogowe techniki poklatkowe: animacja rysunkowa, wycinanka, non camera. Lubimy kontakt tworzywem, którego używamy. KinoManual to filmy i obiekty, które chcą korespondować z bogatą tradycją ruchomych obrazów, sztuki kinetycznej i kina eksperymentalnego.


26.10.2017

godz.17.00
Zestaw filmów studenckich i dyplomowych z Pracowni Działań Intermedialnych Katedry Sztuki Mediów wrocławskiej ASP

Gabriela Gorączko_Animal-Planet
Ernest Grzeszczakowski_awangardowy set
Małgosia Janas_Wybacz, tytułu nie będzie
Oktawian Jurczykowski_Kamień Filozoficzny_papier
Agata Klama_Ruch to życie
Tomasz Krawczyk_Obsesja ciała
Reimi Nakai_Kusouzu
Sylvia Roman, Tomasz Krawczyk_ekspresja rytmów
Kinga Rybak_abstrakcja
Krystyna Slivka_Citylights #2 #3
Magda Smoleń_MIASTO
Anna Szalwa_Iskiereczka
Hanna Tsvirbut_animacja abstrakcyjna
Bartek Walisko_newton
Karolina Wiśniewska_DOM_HOTEL
Maria Zwolinska_ekspresja

filmy dyplomowe:
Magdalena Chuchro_Azyl
Julia Nędzyńska_I am happy
Sabina Sznura_Pułapka miniaturowego świata
Kamil Wójcik_6 lat później
Maciej Żuk_Tłok


godz.18.00
Program międzynarodowy
ITF Stuttgart / Festival of Animated Film, Stuttgart

Istniejący od 1982 roku Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ITFS w Stuttgarcie jest od lat wiodącym wydarzeniem filmowym w Niemczech i jednocześnie jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie animacji obejmując spektrum światowej produkcji animacji we wszelkich jej odmianach i obszarach - od gier i filmowych efektów wizualnych po architekturę, sztukę, design i widowisko rozrywkowe.

BEST OF INTERNATIONAL COMPETITION
Program zestawu obejmuje najświeższe animacje (rocznik 2016) nagrodzone w konkursie międzynarodowym filmy z Czech, Danii, Holandii, Portugalii, Niemiec, Francji, Rosji, Wielkiej Brytanii, Libanu i Polski. W tym roku palmę zwycięstwa i Grand Prix festiwalu w Stuttgarcie otrzymał film znakomitej polskiej artystki Marty Pajek "FIGURY NIEMOŻLIWE I INNE HISTORIE II". Warto w tym miejscu przypomnieć, że kilka lat temu Marta stworzyła w Entropii wspaniałą wystawę rysując bezpośrednio na ścianach Galerii. Było to swoiste rozszerzenie środowiska dla jej wcześniejszego filmu "Snępowina" i przykład "expanded cinema" http://www.entropia.art.pl/view_news.php?id=18827.10.2017
godz.18.00

Międzynarodowy zestaw filmów animowanych z całego świata przygotowany przez ASIFA International

____________________

koordynator projektu: Alicja Jodko
alicja@entropia.art.pl