entropia | NOWE ENERGIE VIDEO III najnowsze prace młodych polskich artystów video przedstawia Józef Robakowski
 
 
 
 
 
 
 
 

NOWE ENERGIE VIDEO III najnowsze prace młodych polskich artystów video przedstawia Józef Robakowski | NEW VIDEO ENERGY III recent works of polish young video artists introduced by Józef Robakowski

prezentacja | pokaz filmowy | lecture | film screening

20.04

wstęp wolny | admission freePrezentowani artyści:
OLA BUCZKOWSKA, SZYMON KRZYŻANOWSKI, MATEUSZ HELDWEIN, CEZARY ZACHAREWICZ, KRZYSZTOF KOCH, EWA CIECHANOWSKA, TOMASZ "Caith Sith" POPAKUL, ŁUKASZ NIEWIADOMSKI , BARTŁOMIEJ OSIŃSKI

Na pokaz NOWE ENERGIE VIDEO III składają się eksperymentalne prace studentów różnych kierunków łodzkiej filmówki /PWSFTviT/ pracujących pod kierunkiem prof. Józefa Robakowskiego. Jako artyści współtworzą oni grupę VIDEOPUNKT, warsztat nowych mediów inspirujący się dokonaniami słynnego Warszatatu Formy Filmowej działającego w Polsce w latach 70.
VIDEOPUNKT to nowa platforma rozwoju sztuki realizującej się w mediach elektronicznych. Tworzy przestrzeń dyskusji i analizy, jest forum wspólnej prezentacji prac młodych progresywnych artystów. Kilku z nich będzie obecnych na pokazie. Zapraszamy na pokaz i spotkanie.


1. OLA BUCZKOWSKA (PWSFTviT, Fotografia)
tytuł: T5 z cyklu Tribute to the Themersons
czas trwania: 05:00
opis:  T5 nawiązuje do ostatniego filmu Franciszki i Stefana Themersonów, wyjątkowych twórców awangardy lat 30tych Wschodniej Europy. Ich ostatni film „Oko i ucho“ jest zestawem fotografii i fotogramów. Za pomocą obrazów wyraża dźwięk. Połączenie eksperymentu technicznego i jednoczesne wykorzystanie form przyrody, urzekło mnie w tym filmie najbardziej - to zestawienie natury z technologią. Film powstał w nowoczesnej technice cyfrowej. Użycie czerni i bieli nawiązuje do dzieł Themersonów.
ola.buczkowska@gmail.com
www.olabuczkowska.com

2. SZYMON KRZYŻANOWSKI (PWSFTviT, Realizacja obrazu)
tytuł: Portret
czas trwania: 01:30
opis: Film powstał z zapisu rozmowy podczas której trudno było oddzielić
prawdę od fikcji. Bohaterką jest Janina Krychniak - osobowość
balansująca na granicy swojej złożonej natury. Film powstał w 2008 roku.
sz.krzyzanowski@gmail.com


3. MATEUSZ HELDWEIN (PWSFTViT – Animacja)
tytuł: Wizualizacja - Bez tytułu
czas trwania: 04:55
opis:  Ten projekt to eksperyment. Realizacja obrazu i dźwięku autorstwa Mateusza Heldweina. To wizualizacja architektoniczna w 7 losowych wariantach po 47sekund. Film powstał w 2008 roku.
m.heldwein@gmail.com

4. CEZARY ZACHAREWICZ (PWSFTviT, Fotografia)
tytuł: LE37R81B
czas trwania: 15:21
opis:  Synestezyjny strumień na bazie feedback'u telewizyjnego.  Próba rejstracji świata, który nie istnieje. Wariacja na temat świetlistości światła.
c.zacharewicz@gmail.com

5. KRZYSZTOF KOCH (PWSFTviT, Fotografia)
tytuł: Konsument
czas trwania: 4:05
opis:  Film jest dokumentacją najdziwniejszych aukcji internetowych umieszczonych na serwisie aukcyjnym allegro.pl. Do realizacji wykorzystano 15 z około 50 które budziły zainteresowanie. Aukcje można było obserwować pomiędzy czerwcem a sierpniem 2008 roku.
kochk@o2.pl

6. EWA CIECHANOWSKA (PWSFTviT, Fotografia)
tytuł: S1 366
czas trwania: 04:51
opis:  Obecnie interesują mnie działania w obszarze filmu eksperymentalnego, które nazywam 'wbrew-uwodzeniem' albo 'anty-uwodzeniem'. Tematem tego rodzaju działań może być zarówno eksperyment, doświadczenie lub obserwacja. Istotą jest jednak zanurzenie się w procesie, również na płaszczyźnie zapisu, w stopniu możliwie najpełniejszym i przez to ultra subiektywnym.
S1 366 jest właśnie tego rodzaju doświadczeniem, nazwijmy go – transu podróżnego, w którym uczestniczę zarówno ja, widz jak i kamera. Tytuł filmu? To bardzo prosta matematyczna zagadka, której odpowiedź tkwi w czasie i przestrzeni. Film powstał w 2008 roku.
Ewa Ciechanowska - ukończyła PWSFTViT w Łodzi, Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej, specjalność - Fotografia oraz Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, Politechnika Łódzka. Artysta z grupy video● – Warsztat Nowych Mediów. W swoich projektach, wychodząc od zapisu dokumentującego rzeczywistość eksperymentuje z czasem, pamięcią i subiektywnym doświadczaniem czasoprzestrzeni.
W latach 2001-2009 prace i projekty prezentowane m.in.: w Starej Galerii ZPAF w Warszawie (2001), na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii - Forum Fabricum, Łódź (2003), XIII Festiwal Mediów 'Człowiek w zagrożeniu' Muzeum Kinematografii w Łodzi (2003), w Galerii Krzysztofa Gierałtowskiego w Warszawie, w Galerii Przesada - Olkusz Baszta (2004), Miesiąc Fotografii w Krakowie - Galeria Arka (2004), Galeria FF w Łodzi (2004, 2005), Festiwal Fotografii FotoSpace - Browar Mieszczański - Wrocław (2007), Galeria Fotografii Biblioteki Elbląskiej (2007), Miesiąc Fotografii w Krakowie – Program OFF (2008), 7 Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi – Z Królestwa Środka (2008), Fotografowie jutra – Miejska Galeria Sztuki w Łodzi (2008), W stronę sacrum – Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach (2008), 2008- II Multi Art Festival 2008”, ”Grupa Targowa”, Kalisz; ’I love Łódź’ Fabryka Trzciny (2008), CSW- Zamek Ujazdowski – kino Lab (XI 2008), Nowe Energie Video III – Muzeum Kinematografii, Łódź(2009), Kunst ist macht ! – Neue Videoenergien, BrotFabric, Berlin(2009), I Festiwal Sztuka i Dokumentacja – Galeria Wschodnia, Łódź(2009).
Publikacje m.in.: kwartalnik literacko-filozoficzny [fo:pa], magazyn fotograficzny Pozytyw, prace w prywatnej kolekcji D. i K. Bieńkowskich.
ewa.ciechanowska@gmail.com

7. TOMASZ "Caith Sith" POPAKUL (PWSFTviT, Animacja)
tytuł: Rachuba
czas trwania: 05:38
opis:  Tomek "Caith Sith" Popakul, ur. 16.03.1986, zamieszkały w Trzebieży. tel. 607061860, mail: caithsith@o2.pl. Skończyłem liceum plastyczne w Szczecinie, obecnie studiuje na PWSFTViT w Łodzi. Filmy animowane, które zrobiłem do tej pory: "Frustratu:Herzleid", "Życie 1.0", "Auge", "1000 wiader wody", "Ekspozycja", "Rachuba czasu", "syndrom przykrótkich powiek".
caithsith@o2.pl

8. ŁUKASZ NIEWIADOMSKI (PWSFTviT, Fotografia)
tytuł: KAP
czas trwania: 02:00
opis: Zapis wydobycia absurdalnosci słówka "kap" w zdubbingowanym ujęciu spadających kropel. Film powstał w 2008 roku.  
lukasz.prusniewiadomski@gmail.com


9. BARTŁOMIEJ OSIŃSKI
tytuł: Prosty pejzaż miejski
czas trwania: 
opis: Film jest o przemijaniu, jest to moja opowiesc jak przemijajacy czas moze byc piekny. w filmie mozemy zobaczc cos czego normalnie nie jestesmy w stanie dostrzec. Ispiracją do fimu była fascynacja iloscią zmian jakie zachodzą pod wpływem płynącego czasu oraz nastepujacego po sobie dnia i nocy, a wszystko jest zamkniete w jednym stałym kadrze, który jest widokiem z mojego okna.
notka biograficzna: Bartłomiej Osiński urodzony w Częstochowie (1984). Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Lublińcu. Absolwent Akademii Fotografii w Warszawie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizejnej i Teatralnej w Łodzi na wydziale fotografii. Do tej pory w dorobku: 5 wystaw zbiorowych, 1 idywidualna (fotografie z Paryża). Najbardziej interesuje go portret i moda. Ulubiony fotograf Peter Lindbergh oraz Bill Henson. Marzenie: praca dla włoskiego Voguea.
www.osinskiphotography.com
bosinski@poczta.onet.pl