entropia | LINIA ZAKRZYWIA PRZESTRZEŃ
 
 
 

fot. Mariusz Jodko, Andrzej Rerak

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

XXVIII spotkanie autorskie z cyklu "Szczyt Formy"

Alicja Bielawska

LINIA ZAKRZYWIA PRZESTRZEŃ

spotkanie autorskie | artist talk

07.04.2017 godz. 18:00 | piątek

friday, 07 april 2017, 6:00 PM

wstęp wolny | admission freeprowadzenie: Magda Grabiec

_______________

Alicja Bielawska
"...i nieopisany kontur", 2015
fot. Bartosz Górka

_______________

Alicja Bielawska. Urodzona w 1980 roku w Warszawie. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie.
Tworzy rzeźby i rysunki. Jej prace koncentrują się wokół materialnej sfery codzienności i relacji pomiędzy przedmiotami, wnętrzami, a wspomnieniami. Używa takich materiałów jak tkaniny, metal, drewno, ceramika. Chociaż powstałe z nich obiekty przypominają przedmioty znane z codziennego życia, to artystka niejednokrotnie zaburza ich proporcje i skalę. W swoich pracach dotyka względności naszej percepcji i roli pamięci. Interesuje ją pogranicze między sztuką a projektowaniem. Od 2014 współtworzy nieformalny kolektyw artystyczny Situations z dwójką duńskich artystów Ullą Eriksen i Mortenem Ernlund.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Startstipendium Mondriaan Fonds, Młodej Polski i Akademie Schloss Solitude. Uczestniczka European Exchange Academy w Beelitz i Nida Art Colony. Nominowana do nagrody Spojrzenia i do Paszportów Polityki.

" W moich rzeźbach z założenia nie ma narracji, konkretnych historii czy anegdot. Te prace są związane z doświadczeniem materialności, wrażliwością na fizyczność przedmiotów, materiałów i doświadczenie skali. Dla mnie najważniejsza w rzeźbie jest skala, z którą się konfrontujesz. To, że masz przed sobą obiekt, przedmiot, rzeźbę z jej własną przestrzennością, działa na ciebie bardzo bezpośrednio. "

Alicja Bielawska

_______________

Szczyt Formy to cykl otwartych spotkań autorskich z uznanymi artystami młodego i średniego pokolenia, zajmującymi się szeroko pojętymi działaniami przestrzennymi. Cykl ten jest wspólną inicjatywą Koła Naukowego Forma przy Katedrze Rzeźby ASP we Wrocławiu oraz Galerii Entropia. Spotkania pomyślane są jako autorskie prezentacje dające artystom możliwość bezpośredniego przedstawienia swojej sztuki bez żadnej mediacji, publiczności zaś osobistego kontaktu z artystami, a także zapoznania się z żywym procesem twórczym czy problemami istnienia na współczesnym rynku sztuki.

dokumentacja:
http://www.entropia.art.pl/view_project.php?id=8

Koordynacja cyklu: Karolina Freino
_______________