entropia | PRZECIĄG
 
 
 

fot. Mariusz Jodko, Andrzej Rerak

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kamila Wolszczak

PRZECIĄG | DRAUGHT

performans | wystawa | performance | exhibition

30.03 - 14.04.2017

otwarcie: 30.03.2017 godz. 18:00 | czwartek

opening: thursday, 30 march 2017, 6 PM

wstęp wolny | admission free„Przeciąg” to kontynuacja długofalowego projektu „Warstwy”, który rozpoczęłam w 2012 roku w Walencji oraz „Ścieżki” – zapisu rozciągniętego pomiędzy Świnoujściem, a Ustką w 2015 roku. „Przeciąg” to prezentacja rejestracji działań w procesie gdzie wspólnym mianownikiem jest przezroczysta taśma klejąca traktowana jako analogowy rejestrator mikroświata oraz metafizyczna miara rzeczywistości, punkt i linia w rękach artystki. Tytuł wystawy odnosi się zarówno do codziennego zjawiska ruchu powietrza jakim jest różnica ciśnienia, a także do przeciągania medium taśmy w różnych przestrzeniach, łapaniu w taśmę niewidocznych ruchów życia. To próba wizualizacji migracji powietrza w przestrzeni publicznej oraz prywatnej i relacyjność między nimi. Ważnym aspektem jest również niekontrolowana rejestracja rzeczywistości, która nosi w sobie inne życia, niewidoczne dla naszych oczu. Jest to forma subiektywnego archiwum rzeczywistości na różne sposoby, ale zawsze poprzez to samo medium 50mm x 66m rolki taśmy klejącej.

Na wystawie można zobaczyć wybrane metafizyczne sposoby rejestracji taśmą oraz rejestrowanie tego procesu poprzez wideo, wideo-performans oraz obiekty. Ważną rolę odgrywa także obecność artystki jako operatora taśmy, nadającego kierunki w otwartej przestrzeni, pejzażu z linią horyzontu oraz tempa, zatrzymania czyli znaczenia terenu i cyfrowej rejestracji.

________________

Kamila Wolszczak jest artystką sztuk wizualnych tworzącą na pograniczu takich technik jak wideo, instalacja, rysunek, performans czy walking art. Absolwentka Malarstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusz Gepperta we Wrocławiu oraz stypendystka na Universidad Politechnica de Valencia.

Dyplomem artystycznym była praca „Warstwy”, wideo-performans zrealizowany w pracowni Działań w przestrzeni publicznej Tomasza Opani. W 2014 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a rok później stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego. W 2015 roku podczas rezydencji w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce zrealizowała projekt „Ścieżka”, którego konsekwencją i kontynuacją jest działanie „Przeciąg”.

Od 2016 wraz z Katarzyną Dominiką Borkowską tworzy kolektyw Paraperformance. Projekty Wolszczak można było zobaczyć m.in. Warsaw International Performance Art Weekend w Warszawie 2016, Kunstsommer w Wiesbaden 2016, Miami New Media Festival 2015, 16. Media Art Biennale WRO 2015, Muza Space for Art, Jaffa Tel Aviv 2014, Galeria H2O Barcelona 2013.

_________