entropia | BEZUŻYTECZNOŚĆ
 
 
 
 

fot. Mariusz Jodko, Andrzej Rerak

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Karolina Breguła

BEZUŻYTECZNOŚĆ | UNUSEFULNESS

11.10 - 25.10.2016

otwarcie: 11.10.2016 godz. 18:00 | wtorek

opening: tuesday, 11 october 2016, 6 PM

wstęp wolny | admission freezdarzenie towarzyszące | accompanying event

XXVII spotkanie autorskie z cyklu „Szczyt formy” | Artist talk
pt. UŻYTECZNOŚĆ | USEFULNESS
25.10.2016 godz.18.00
_________________

Karolina Breguła rozpoczęła swoją działalność artystyczną w 2003 roku głośnym cyklem fotografii Niech nas zobaczą. Ta prosta seria portretów trzymających się za ręce gejowskich i lesbijskich par nie tylko przyczyniła się do otwarcia debaty społecznej na obce jej dotąd zagadnienia, ale i wpłynęła na samą artystkę, która – jak mówi – dzięki swojemu cyklowi uświadomiła sobie moc tkwiącą w sztuce.

Zaintrygowana efektem własnego działania, w swoich kolejnych pracach Breguła zajmowała się analizowaniem recepcji sztuki, badaniem gustów odbiorców, zadawaniem pytań dotyczących skuteczności i użyteczności sztuki i próbą definiowania jej miejsca w naszym życiu. 

Blisko dekadę po pierwszej prezentacji Niech nas zobaczą, artystka zaprasza na wystawę swoich najnowszych prac, w których mówi o strachu, poczuciu bezsilności, zwątpieniu w sprawczość sztuki i tytułowej bezużyteczności własnych działań.

Na wystawie w Galerii Enropia zobaczyć można między innymi Zupę (2014) – film o politycznym zaangażowaniu grupy twórców, Instrumenty do robienia hałasu (2016) – obiekty robione ze śmieci pozyskanych w galeriach i muzeach będące narzędziami służącymi do demonstracji politycznych czy Światłowstręt (2016) – najnowszy film Breguły opowiadający o niewykorzystanym potencjale ukrytym w ciemności.

_________________

Karolina Breguła (ur. 1979) - artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Absolwentka PWSTviT w Łodzi. Jej prace pokazywane były między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, w Jewish Museum w Nowym Jorku czy na 55. Biennale Sztuki w Wenecji. Laureatka drugiej nagrody w konkursie Spojrzenia 2013 i trzeciej nagrody Samsung Art Master 2007. Laureatka wielu stypendiów jak stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Młoda Polska i stypendium Funduszu Wyszehradzkiego. Autorka takich projektów jak Fire-Followers(2013), Biuro tłumaczeń sztuki (2010) czy Niech nas zobaczą (2003). Mieszka i pracuje w Warszawie.
_________________

fot. Karolina Breguła, Historie sztuki, fotografia, 2015
Światłowstręt, kadr z filmu, 2016