entropia | HIPOTEZA SKRADZIONEGO OBRAZU
 
 
 
 
 
 
 
 

VI spotkanie autorskie z cyklu "Szczyt Formy"

Anna Baumgart

HIPOTEZA SKRADZIONEGO OBRAZU
HYPOTESIS OF THE STOLEN IMAGE

29.05.

wstęp wolny | admission freeAnna Baumgart. Artystka sztuk wizualnych, scenografka, animatorka kultury. Ur. w 1966 r. we Wrocławiu. W 1994 r. obroniła dyplom gdańskiej ASP. Zajmuje się różnymi mediami, głównie wideo, instalacją i rzeźbą. Zainteresowana jest problematyką feministyczną i gender studies oraz problemem “Innego” w kulturze. W ostatnich rzeźbach, powstałych wg fotografii prasowej, zwraca się ku tematowi prywatności jednostki wobec publicznego wizerunku medialnego. Dodając trzeci wymiar lokuje je w odmiennej przestrzeni interpretacyjnej i znaczeniowej. Wykorzystując strategię przenikania się mediów miesza ikonografie i symbole, skalę i źródła swoich realizacji,
fotografię z rzeźbą, beton z nowoczesnymi żywicami.

Postać z jednego zdjęcia wychodzi z niego jak z ekranu kinowego i ‘przechadza się’ w innym. Owa ‘wizyta’ jednej wizualnej i intelektualnej opowieści u drugiej jest także walką między dwoma spojrzeniami, dwoma obiektywami. [...] Co hipotetycznie mogłoby się stać, gdyby dwa ukradzione spojrzenia spotkały się i zaczęły żyć własnym życiem bez kontroli autorów oryginalnych zdjęć, tworząc nową hybrydyczną narrację pomiędzy rzeczywistością i fikcją. Ta nowa narracja nie jest jeszcze utrwalona na fotografii, staje się zatem hipotezą [nieistniejącego] zdjęcia.
Anna Baumgart.

Szczyt Formy to cykl otwartych spotkań autorskich z artystami zajmującymi się szeroko pojętymi działaniami przestrzennymi. Jest wspólną inicjatywą Koła Naukowego Forma przy Katedrze Rzeźby ASP we Wrocławiu oraz Galerii Entropia. Spotkania pomyślane są jako autorskie prezentacje dające artystom możliwość bezpośredniej prezentacji swojej sztuki bez żadnej mediacji, studentom zaś [i reszcie publiczności] osobistego kontaktu z artystami, a także zapoznania się z żywym procesem twórczym czy problemami istnienia na współczesnym rynku sztuki.

koordynacja cyklu: Karolina Freino
Projekt współfinansowany przez MKiDN