fot. Mariusz Jodko, Andrzej Rerak

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przemysław Strożek, Jaap Blonk

DADA100

wykład | koncert | lecture | concert

28.04.2016 godz. 18:00 | czwartek

thursday, 28 april 2016, 6:00 PM

wstęp wolny | admission free________________

"DADA100" to cykl działań interdyscyplinarnych, przygotowany z okazji setnej rocznicy powstania dadaizmu. Jego podstawowym celem jest prześledzenie i sproblematyzowanie wpływu, jaki ruch dada wywarł na kształtowanie się tzw. modernizmu krytycznego - uwzględniając zarówno sferę sztuki, jak i aspekty społeczno-polityczne. Wszystkie wydarzenia będą się składały z wystąpień artystycznych oraz wykładów i prezentacji. Do udziału zaproszono najważniejsze osobistości odwołujące się do spuścizny dada, a także lokalnych twórców i badaczy.

kurator & organizator: Paweł Szroniak / rozkurz
https://www.facebook.com/rozkurz/
________________

Program:

Przemysław Strożek - wykład pt. "Figura Dada Cyborga: studium fotomontażu «Mischling» Hanny Höch"

Jaap Blonk - koncert

________________

Jaap Blonk

Holenderski performer i kompozytor; bodaj najbardziej ceniony na świecie wykonawca poezji dźwiękowej. Jego autorska twórczość powstawała pod silnym wpływem Kurta Schwittersa ("Ursonate" do dziś stanowi stały element repertuaru Blonka) i jest doskonałym przykładem poésie sonore oraz eksperymentalnej muzyki bazującej na rozszerzonych technikach wokalnych, a jednocześnie otwartej na improwizację i niepozbawionej humoru. Występuje jako solista i we współpracy z takimi artystami jak Maja Ratkje, Terrie Ex, Claus van Bebber, Carl Ludwig Hübsch, Michael Vorfeld, Mats Gustafsson, Michael Zerang.

http://www.jaapblonk.com/


Przemysław Strożek

Adiunkt Instytutu Sztuki PAN i współpracownik międzynarodowej platformy studiów nad futuryzmem. Jest autorem książki "Marinetti i futuryzm w Polsce 1909-1939" (2012). Obecnie przygotowuje monografię dadaizmu niemieckiego, która ukaże się we wrześniu 2016 roku.

http://futurstro.blogspot.com/

________________