entropia | NEPALU HIMALAJE - POMOC

Jacek deHo Cieżkowicz

NEPALU HIMALAJE - POMOC

Jednodniowa wystawa i aukcja prac o tematyce nepalsko-himalajskiej

29.09.2015 godz. 17:00 | wtorek

tuesday, 29 september 2015, 5:00 PM

wstęp wolny | admission freeWystawa i aukcja dedykowana Kamilowi i Mikołajowi


„Możesz poznać Świat
Nie opuszczając domu
Możesz ujrzeć drogę
Wyglądając przez okno
Im dalej pojedziesz
Tym mniej zobaczysz ...”

Lao Tsy „Droga”


„jak piękne to dni będą
gdy wśród szczytów
Gór Śnieżnych
zatonę w niepamięci”

Bhartryhari 'Trisiataka”

_____________________


Jacek deHo Cieżkowicz zaprasza wszystkich do udziału w aukcji swoich obrazów o tematyce nepalsko – himalajskiej. Cały dochód ze sprzedaży prac zostanie przeznaczony na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu.

Nepal - jeden z najbardziej niezwykłych krajów świata jest geograficzno-przyrodniczo-etnicznym cudem pomiędzy ośnieżonymi szczytami Himalajów a zielonymi równinami Teraju. W cieniu Mount Everestu, górującego w Himalajach żyje 25 milionów ludzi stanowiących tygiel ras, kultur, religii i obyczajów. W kwietniu 2015 roku w tym wspaniałym kraju wystąpiło bardzo silne trzęsienie ziemi, które spowodowało katastrofalne skutki. Zginęło tysiące mieszkańców, liczba rannych do tej pory nie została oszacowana, na wielkich obszarach kraju zniszczeniu uległy budynki, drogi i pola. Następstwa tej katastrofy tektonicznej trwają do dziś. Wielka część społeczeństwa nepalskiego pozbawiona jest domów i elementarnych środków do życia. Szczególnie ciężki los dotyka dzieci, które często są sierotami, bo podczas trzęsienia ziemi straciły rodziców i bliskich.

Możemy im pomóc.
Mamy nakaz moralny im pomóc.
Musimy im pomóc.

Autor odwiedził Nepal w 2010 roku odbywając z synem Mikołajem trekking w najwyższych górach świata. Zamiast fotografować szkicował z natury i pamięci w szkolnym zeszycie, który był równocześnie dziennikiem podróży. Na wiadomość o fatalnym trzęsieniu ziemi - ze szkiców powstały obrazki.

Prace te zostaną zaprezentowane w Galerii ENTROPIA na unikatowej jednodniowej wystawie zakończonej licytacją w dniu 29.09.2015. Otwarcie o godzinie 17.00

Licytację poprowadzi gość honorowy dr Bohda Raj Subedi, Przewodniczący Stowarzyszenia Nepalczyków w Polsce. Cena wywoławcza za jeden obrazek 50 zł + 50 zł za oprawę. Postępne 10 zł . Osoba wygrywająca licytację od razu otrzyma obrazek. Cały dochód ze sprzedaży prac zostanie przeznaczony na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu.

Przed wystawą prace można oglądać na stronie www: nepalu-himalaje-pomoc.pl
Aby mieć większą szansę zakupu wybranej pracy można podnieść jej cenę wywoławczą przesyłając wiadomość z tytułem i proponowaną ceną na adres: jacekho@poczta.onet.pl z dopiskiem „Nepalu Himalaje – Pomoc”.

Częściowym sponsorem oprawy obrazów jest firma Leroy Merlin.

Za solidarność z potrzebującymi pomocy serdecznie dziękuję.
Zapraszam na wystawę i do uczestnictwa w licytacji.

Jacek deHo Cieżkowicz

_________________


Doktor Jacek de Ho Cieżkowicz jest specjalistą chirurgii klatki piersiowej, który swój wolny czas całkowicie oddaje sztuce: rzeźbi, maluje, rysuje i fotografuje, przy czym artystyczną pasję często łączy z podróżami. Udało mu się odwiedzić wiele odległych zakątków Ziemi - zapadłe tubylcze wioski w Brazylii, czy zapomniane szlaki Nowej Zelandii. Autor licznych wystaw fotografii, malarstwa i rysunku, które od pewnego czasu dedykuje ludziom cierpiącym niedostatek w różnych częściach świata. Traktując sztukę jako ucieczkę od codzienności nie zapomina, że za jej sprawą można tę codzienność niedostatku trochę zmienić. Stąd kolejna aukcja organizowana przez chirurga-artystę. Wcześniejsza miała wspomóc Indian Guarani z Wybrzeża Brazylii, obecna Nepalczyków po ostatnim kataklizmie jaki spotkał ten kraj.