entropia | Koji Kamoji — Krystian Truth Czaplicki

I odsłona wystawy 10.07.2015 | fot. Mariusz Jodko, Andrzej Rerak

Ist opening 10.07.2015

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

II odsłona wystawy 24.07.2015 | fot. Mariusz Jodko, Andrzej Rerak

2nd opening 24.07.2015

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Koji Kamoji, Krystian Truth Czaplicki

Koji Kamoji — Krystian Truth Czaplicki

obrazy | obiekty

10.07 - 31.07.2015

otwarcie: 10.07.2015 godz. 18:00 | piątek

opening: friday, 10 july 2015, 6 PM

wstęp wolny | admission free



II odsłona wystawy / 2nd opening: 24.07.2015 godz.18.00 / 6 pm
kuratorka/curator: Alicja Jodko
___________

zaproszenie/plakat | invitation/poster: proj/designed by Truth

___________

facebook
https://www.facebook.com/events/948141715250836/

foto / albumy
photo / albums
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.426044140918220&type=3
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.430042127185088&type=3

___________

Wystawa w Galerii Entropia łączy prace Kojiego Kamojiego i Krystiana Trutha Czaplickiego - dwóch artystów należących do różnych pokoleń i odmiennych artystycznych tradycji. Inspiracja by zetknąć ich twórczość wyszła od Szymona Kobylarza podczas rozmowy po wernisażu jego wystawy „Symulacje” w Entropii. Co ciekawe, pomimo rozmaitej natury odmienności i odległości jakie zdają się oddzielać obu artystów, myśl o ich spotkaniu przyjęliśmy jako oczywistość, jako coś naturalnego. (A takich odczuć nie można lekceważyć.) Cieszymy się, że obaj artyści przyjęli tę myśl w podobny sposób i ich prace wejdą we wzajemną relację w przestrzeni Entropii. Wystawa nie ma specjalnego tytułu, bo jej tematem jest właśnie owa relacja, która zaistnieje dopiero w swoim tu i teraz, kiedy rzeczy pozornie osobne zbliżą się ku sobie i stworzą efemeryczną całość. Zapraszamy.

___________

Koji Kamoji /ur. 1935 w Tokio/ jeden z najwybitniejszych polskich artystów, pochodzi z Japonii, od 1959 roku mieszka i tworzy w Polsce, w Warszawie. Studiował w Musashino Art University w Tokio u profesorów Saburo Aso i Takeo Yamaguchi /dyplom w 1958/ oraz w ASP w Warszawie /dyplom w pracowni Artura Nachta-Samborskiego, 1966/. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. C. K. Norwida /1975/. Autor i współautor licznych wystaw indywidualnych i grupowych w kraju i za granicą. Prace w zbiorach m.in. Muzeum Sztuki /Łódź, Muzeum Narodowe, Galeria Foksal /Warszawa, MSW Mocak, Galeria Starmach /Kraków, Kunstmuseum Kloster Unser Lieben Frauen/Magdeburg, Museum of Contemporary Art /Los Angeles. Najczęściej pokazywał swoje prace w Galerii Foksal, z którą współpracuje od roku 1967, prawie od samego początku jej istnienia. Wystawiał także wspólnie z artystami, którzy współtworzyli tę galerię – Edwardem Krasińskim, Henrykiem Stażewskim, Włodzimierzem Borowskim. Malarz, twórca obiektów i instalacji, uprawia także performance. Instalację i obraz pojmuje jako „kształty skupienia”. W instalacji najważniejsze jest dla niego stworzenie odczuwalnej, nieobojętnej przestrzeni. Jego realizacje – lapidarne i oszczędne formalnie przywodzą na myśl haiku, nie ograniczają jednak swego aspektu duchowego do kultury dalekowschodniej. Dla Kamojiego duchowość jest jedna, wspólna wszystkim kulturom. Rozumie ją jako skupienie, wsłuchanie się i bezpośredniość wzajemnych relacji.

Krystian Truth Czaplicki  /ur. 1984 we Wrocławiu/, absolwent Katedry Wzornictwa wrocławskiej ASP. Jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia tworzący rzeźby i instalacje, które określa jako „interwencje rzeźbiarskie”. Centrum jego zainteresowań stanowi obiekt - jego znaczenie i sposób w jaki się do niego zbliżamy, zarówno fizycznie jak emocjonalnie. Artysta przekształca bliskie nam formy codzienności zacierając granicę między realizmem i abstrakcją, interwencją site specific i osobistą rzeźbą, komizmem i powagą, lakoniczną wypowiedzią i niejednoznacznością. Brał udział w wielu projektach i wystawach w Polsce i za granicą, współpracował m.in. z Bergen Kunsthall /Norwegia/, Muzeum Vasarely’ego /Budapeszt, Węgry/, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski, Królikarnia/Muzeum Narodowe /Warszawa/, Muzeum Sztuki /Łódź/, Dum Umeni Mesta Brna /Czechy/. Jego prace pojawiały się m.in. na ulicach Wrocławia, Warszawy, Londynu, Manchesteru, Bordeaux, Rzymu, Moskwy, New Delhi.