entropia | BAMBI - BAJKA O TYM, KTÓRY BYŁ, ALE GO NIE BYŁO
 
 
 

fot. M.J., A.R.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Agnieszka Jarząb

BAMBI - BAJKA O TYM, KTÓRY BYŁ, ALE GO NIE BYŁO

animacje | rysunki | obiekty | animations | drawings | objects

21.10 - 12.11.2014

otwarcie: 21.10.2014 godz. 18:00 | wtorek

opening: tuesday, 21 october 2014, 6 PM

wstęp wolny | admission freeWystawie towarzyszą pokazy warsztatowe tradycyjnej techniki poklatkowej na wieloplanie
23.10.2014 i 6.11.2014 o godz.17:00
Ilość miejsc ograniczona

.........

Motto:

„Był raz sobie pantofelek. Pantofelek to istota myśląca, oczywiście. A ten pantofelek nazywał się Bambi i był bardzo duży. Takich pantofelków oczywiście nie ma. Świadomość, że go nie ma, wcale Bambiemu nie przeszkadzała. Żył sobie nadal i czasem śpiewał.” P. Wojas

BAMBI – bajka o tym, który był, ale go nie było.
A więc, mamy animowaną bajkę: księżniczkę uwięzioną w zamku, złego czarnoksiężnika i czarującego smoka. Ale bajka jest dziwna: główny bohater ma skłonności do alkoholu, a smok nie rusza się z gniazda bez telefonu komórkowego.
Historia z serii „Bajki o smokach i nie tylko”, oparta na tekście Pawła Wojasa nie jest opowiastką tylko dla dzieci - charakterystyczna dla autora autoironia i skłonność do abstrakcyjnego humoru może zadowolić również dorosłych widzów.
Na wystawie w galerii Entropia oprócz filmu animowanego, będzie można obejrzeć instalację autorstwa reżyserki i animatorki Agi Jarząbowej. Zestaw obiektów i rysunków, nawiązujący do koncepcji plastycznych filmu, odsłoni tradycyjny warsztat pracy artystki.

Dodatek od autorki:
Po czterech latach wreszcie udało mi się skończyć ten cholerny film. Chciałam zrobić animację w tradycyjnej wycinance, na dodatek głównie z białego papieru. Postanowiłam, że będę pracować na stole wieloplanowym i dlatego musiałam taki stół zbudować (oczywiście nie własnymi rękami, ale jednak). Pracowałam sama, bo nie doszłam jeszcze do tego etapu, kiedy animator ma producenta, budżet i deadline. Wciąż nie wiem czy chcę to wszystko mieć, ale cztery lata w pojedynkę z papierowym smokiem, czarnoksiężnikiem, foką i pantofelkiem, to dużo. Kto zajmuje się animacją, ten wie o co chodzi.

Mam nadzieję, że dobrze wyszło. Zapraszam do oglądania. 

.........


Aga Jarząbowa, rok urodzenia 1977.

W 2004 r. ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu dyplomem w Pracowni Grafiki Intermedialnej.
W 2005 r. Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zakupiło do kolekcji cykl moich prac rysunkowych "Zrób coś ze sobą dziewczyno"
Od 2006 r. jestem asystentką w Katedrze Sztuki Mediów macierzystej uczelni w Pracowni Działań Intermedialnych.
W 2008 otrzymałam stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie "Młoda Polska", w ramach którego wykonałam swoją pierwszą profesjonalną animację rysunkową, nagrodzoną III-cią nagrodą na Festiwalu Polskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie.
W 2009 roku dwa z moich filmów animowanych z cyklu "Siostry z domu Jarząb" zostały umieszczone w antologii DVD "Akcja-Animacja" wydanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

Zajmuję się niewspółczesną animacją rysunkową i wycinankową, grafiką projektową i wydawniczą oraz scenografią. Współpracuję z wieloma instytucjami kulturalnymi we Wrocławiu jako grafik i animator. Potrzymuje działalność Organizacji Pancia działającej w obszarze sztuki prorodzinnej. Inspiracji szukam w pracach powstałych przed wprowadzeniem technik cyfrowych. Lubię ograniczenia i trudności formalne, które wymagają ręcznej, analogowej pracy. Jednocześnie interesują mnie wszelkie przejawy łączenia i przenikania technik i mediów artystycznych.


__________________

patronat medialny:
Kultura NatychMIASTOwa
http://kulturanatychmiastowa.pl
https://www.facebook.com/kulturanatychmiastowa
Obieg
www.obieg.pl