entropia | CIEŃ BRAKU ZAANGAŻOWANIA MIESZA SIĘ Z ZANGAŻOWANIEM IDĄCYM ZA DALEKO
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Marek Czechowski

CIEŃ BRAKU ZAANGAŻOWANIA MIESZA SIĘ Z ZANGAŻOWANIEM IDĄCYM ZA DALEKO

instalacja | obiekty | objects | installation

31.10 - 21.11.2008

otwarcie: 31.10.2008 godz. 18:00 | piątek

opening: friday, 31 october 2008, 6 PM

wstęp wolny | admission freeTo miała być pierwsza po latach wymownego milczenia wystawa grupy Luxus. Jednak na spotkaniu w tej sprawie , po zapoznaniu się z aktualnymi pomysłami i poziomem twórczości jej poszczególnych członków, grupa doszła do wniosku , że tylko Marek Czechowski jest w stanie unieść ciężar jej legendy. Jest to pierwsza indywidualna wystawa jednego z założycieli Luxusu a prace pokazywane na niej powstawały w ciągu ostatnich długich siedmiu lat.
To właśnie w pracach Marka Czechowskiego skupiają się wszystkie , tak charakterystyczne dla Luxusu cechy: dystans i ironia a jednocześnie namiętność i pasja.
Jak mówi sam autor , jego „działanie jest lekarstwem na absurd a impuls twórczy jest agresywnym pragnieniem, żeby było inaczej”.
Marek na wystawie pokazuje zestaw bardzo małych ale również bardzo efektownych prac , co uzasadnia twierdzeniem, że „Małe w stosunku do rozmiarów naturalnych , ma wszystkie przewagi modelu, symbolu, zasady.”
Mamy więc do czynienia ze specyficznym modelem świata idealnego, który powstawał nie z myślą o wystawie czy zaistnieniu w obszarze sztuki ale z chęci „stworzenia przestrzeni , która pozwoli zdemaskować wszystkie neurotyczne gry i samo oszustwa autora”, jak twierdzi zresztą sam autor.
Głównym problemem z, którym spotyka się piszący o tej twórczości jest fakt, że autor już sam wszystko o niej napisał i wszystko bardzo precyzyjnie uzasadnił. Jest znany jako miłośnik filozofii, książek różnych, filmów i muzyki z, których cytaty lub własne przemyślenia rozsyła w anonimowych smsach do znajomych.
A oto jeden z nich:
„Luksus/ wg słownika Królewskiej Akademii/ to nadmiar niepotrzebnych rzeczy. Luksus nie stoi w opozycji do intelektualizmu . Ocierając się o kicz i prostactwo jest owocem pracy artystycznej z charakterystycznym upodobaniem do brzydoty. Jesteśmy świadkami niespotykanej demokratyzacji luksusu i wciąż pojawiają się nowi , apatyczni zainteresowani. Największym wrogiem luksusu jest imitacja . Luksus jest absolutnie niezbędny do przeżycia i powinien być obowiązkowy.”
Czy powyższe to cytat z Marka Czechowskiego czy też to Marek Czechowski również kogoś cytuje?
Można to tylko podsumować cytatem z zupełnie innego autora: „Widzisz jakiegoś kota? Widzisz jakąś kołyskę?”.
Tak więc , z pełną odpowiedzialnościa zapraszam do odwiedzenia wystawy

Paweł Jarodzki