entropia | MŁODA POLSKA ANIMACJA
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

MŁODA POLSKA ANIMACJA | YOUNG POLISH AIMATED FILM

pokaz | spotkanie | dyskusja | screening | meeting | talking

14.03.2008 godz. 19:00 | piątek

friday, 14 march 2008, 7:00 PM

wstęp wolny | admission freeMłoda polska animacja w Galerii Entropia

14 marca o godzinie 18.00 w Galerii Entropia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Kultura 2.0" pod hasłem "Młoda polska animacja". W programie projekcje filmów animowanych - pokażemy m.in. najnowszy film Wojtka Wawszczyka, 16-minutową animację "Drzazga", łączącą nowoczesną technikę komputerową z plastycznym wyrafinowaniem charakterystycznym dla prac polskiej szkoły animacji. Po pokazie filmowym rozmowa z Wojtkiem Wawszczykiem i Piotrem Dumałą. Wstęp wolny.

Przykłady aktualnej twórczości polskich animatorów mają być wstępem do rozmowy o sytuacji polskiej animacji u progu obchodów jej 60-lecia. Będzie to okazja do zastanowienia się, jak dokonania z czasów PRL-u korespondują z twórczością młodych animatorów i czy jest szansa na to, by polscy twórcy mogli dotrzeć do publiczności przyzwyczajonej do wysokobudżetowych produkcji takich jak "Shrek". Wreszcie - czy impulsem dla tworzenia nowych środowisk twórczych mogą być możliwości, jakie daje Internet? Gośćmi wieczoru będą Wojtek Wawszczyk i Piotr Dumała.

Wojtek Wawszczyk to jedna z najbardziej obiecujących młodych twarzy polskiej animacji. Autor takich filmów jak "Headless", "Mouse" czy "Pingwin", nagradzanych i wyróżnianych na festiwalach w Polsce, Austrii, Niemczech, USA i Japonii. Na swoim koncie ma także pracę przy efektach specjalnych do dużych hollywoodzkich produkcji, takich jak "Ja, robot" czy "Aeon Flux".

Piotr Dumała Reżyser i scenarzysta filmów animowanych, scenograf filmów fabularnych, pisarz. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach w kraju i zagranicą. Filmografia: "Zbrodnia i kara", "Wieje piaskiem od strony wojny", "Seria absurdów", "Franz Kafka", "Wolność nogi", "Ściany", "Nerwowe życie kosmosu", "Łagodna", "Latające włosy", "Czarny Kapturek", "Lykantropia".

Spotkanie poprowadzą: Mirek Filiciak i Alek Tarkowski. Mirek Filiciak jest medioznawcą w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Alek Tarkowski jest socjologiem pracującym w ICM UW, gdzie koordynuje projekt Creative Commons Polska. Razem piszą bloga "Kultura 2.0" (http://kultura20.blog.polityka.pl).

_______________________
Organizatorzy pokazu i spotkania

Polskie Wydawnictwo Audiowizualne
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Sztuki Filmowej
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Galeria Entropia


Pokaz młodej polskiej animacji rozszerzony został o klasyczne dzieła animacji polskiej /Tango, Czarny kapturek/ oraz prace najmłodszych animatorów z Dziecięcej Wytwórni Filmowej z Galerii Entropia. Niespodziewanie na projekcji pojawił się Zbigniew Rybczyński, który uczestniczył również w dużej części spotkania i dyskusji o historii i przyszłości polskiej animacji. /niebawem na www.entropia.art.pl/