Len Lye

Z HISTORII EKSPERYMENTU: LEN LYE. SZTUKA W RUCHU
FROM HISTORY OF EXPERIMENTAL FILM: LEN LYE. ART IN MOTION

dr Katarzyna Prajzner | wykład | pokaz | dr Katarzyna Prajzner lecture | screening

wstęp wolny | admission freeLen Lye (1901-1980), artysta urodzony w Nowej Zelandii, przejawiał aktywność w wielu dziedzinach sztuki; był malarzem, reżyserem, rzeźbiarzem, poetą i teoretykiem. Mimo pozornie rozbieżnych zainteresowań, na każdym z obszarów swojej działalności Lye podejmował wyzwanie uczynienia ruchu artystyczną formą wypowiedzi. Autor rzeźb kinetycznych, zafascynowany ruchem i kolorem, jest najbardziej znany jako filmowy eksperymentator. W latach 30., pracując dla brytyjskiego General Post Office jako jeden z pierwszych wykorzystał w animowanych filmach reklamowych technikę bezpośredniej pracy na taśmie celuloidowej, w nowatorski sposób łącząc efekty wizualne z dźwiękowymi.

W GPO Lye rozpoczął eksperymenty z tworzeniem filmów bez użycia kamery, rysując je bezpośrednio na taśmie filmowej. Pierwszym efektem tych eksperymentów był powstały w 1935 roku Colour Box, The. W kolejnych filmach dla GPO Lye eksperymentował z montażem oraz różnymi formami animacji, mieszając je często w nowatorski sposób w poszczególnych filmach. Lye wykorzystywał także animację lalkową (Birth of The Robot, The) i ręcznie kolorowany klasyczny film przedstawiający (Rainbow Dance). Ścieżką dźwiękową filmów była często muzyka jazzowa adekwatna do improwizowanej formy obrazu.

Niedoceniany wówczas, współcześnie jest uważany nie tylko za pioniera filmu bezkamerowego i inicjatora techniki bezpośredniej animacji, ale także - wraz z Oscarem Fischingerem i Normanem McLarenem - za jednego z najważniejszych przedwojennych, awangardowych twórców filmowych.

Był autorem m.in. Tusalava, 1929; Swinging the Lambeth Walk, 1939.

____________________
dr Katarzyna Prajzner jest adiunktem w Zakładzie Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego oraz Pracowni Intermedialnej ASP Gdańsk; interesują ją nowe media, współczesne teorie komunikowania, teoria narracji.