entropia | ERRATA
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

fot. a.rerak

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Anna Płotnicka

ERRATA

07.03 - 27.03.2014

otwarcie: 07.03.2014 godz. 19:00 | piątek

opening: friday, 07 march 2014, 7 PM

wstęp wolny | admission free________________________

Zawsze fascynowała mnie klasyczna czarno-biała fotografia. Zawdzięczam to ojcu. Uwielbiałam towarzyszyć mu w ciemni i patrzeć jak obraz pojawiał się z bieli papieru i już tam pozostaje. Nieważne, czy był doskonały ważne, że nie znikał.
W tej pracy odnoszę się do motywu tego, co słabo widoczne lub nie całkiem do zobaczenia. A przecież tego rodzaju zdjęcia pamiątki ma każdy. Często są to takie same kadry i motywy. Podejrzewam, że nie chodzi o obraz, ale o pamięć nastroju, czegoś co było,czego nie umiemy opisać.
Errata jest niejako poprawieniem obrazu, uwidocznieniem tego co poza kadrem. Ponownym zwróceniem uwagi, na coś co pominęliśmy na zdjęciu. Nie widzimy tego, lecz jedynie odczuwamy obecność.
Jak więc jest to czego nie ma?


Anna Płotnicka
_________________________


Anna Płotnicka - Studiowała w ASP (uprzednio PWSSP) we Wrocławiu, na wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby.
Dyplom w pracowni J.J Aleksiuna w 1980 roku.
Zajmuje się performance, video i fotografią oraz sztuką sieci ( cykl "Performance na żądanie", „Dzień Kobiet”). Fascynują ją działania będące rodzajem aranżacji społecznej przy współudziale innych osób: ("Live Stories", ”Wypał” „NikogoNiema”, „Pustostany”) oraz sytuacje artystyczne, które projektuje dla innych ("Kobiety i Obrazy").

W 2001 i 2004 roku była pomysłodawcą i kuratorką wystawy “Krzątanina1
i Krzątanina 2”. Wystawy były zorganizowane przy pomocy BWA Awangarda we Wrocławiu oraz BWA w Zielonej Górze i wzięło w niej udział kilkunastu najwybitniejszych polskich artystów.
W 2006 roku zorganizowała wystawę polskich artystów „Zamieszkanie – Sich Einrichten” w galerii Motorenhalle w Dreźnie. Druga odsłona tego projektu z udziałem niemieckich artystów miała miejsce w BWA we Wrocławiu, w kwietniu 2007 roku.

Stypendia:
Stypendystka fundacji Copernicus – Niemcy 2005 r.
Stypendystka CEAAC/WRO we Francji – Strasbourgh 2008 r.

Prace w zbiorach: Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych „Zachęta” cykl „Znaki Czasu”, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Warszawie oraz w zbiorach prywatnych.