entropia | NIEWYSŁANE LISTY Z PEKINU
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urszula Wilk

NIEWYSŁANE LISTY Z PEKINU | UNSENT LETTERS FROM BEIJING

wystawa | exhibition

06.09 - 20.09.2013

otwarcie: 06.09.2013 godz. 20:00 | piątek

opening: friday, 06 september 2013, 8 PM

wstęp wolny | admission free________________________


Cykl prac wykonanych w klasycznej technice tuszem na papierze ryżowym. Prace, kaligraficzno-malarskie znaki, powstawały stopniowo podczas pięciomiesięcznego pobytu artystki w Chinach. Cykl składa się z kilkunastu serii i pojedyńczych prac. Nie jest procesem zamkniętym i skończonym. Kolejne prace powstają. Listy „napisane/namalowane” w Chinach ulegają transformacji poprzez przeglądanie, składanie, zgniecenie… Listy pisane po powrocie nadal są listami z Pekinu tylko jak gdyby cofniętymi w czasie.

"Listy” nie mające adresata, nie są "do przeczytania", a także nie "do wysłania”. Część z nich jest tak złożona (albo zgnieciona), że są nie "do zobaczenia”.

Na wystawie prezentowana jest tylko część prac powstałych w Pekinie. Oryginalne serie składają się od kilku do kilkudziesięciu prac w formacie 250 cm x 50cm i 180cm x100cm. Niektóre z nich były „pisane" bezpośrednio na papierze, niektóre w powietrzu a papier był jak gdyby bibułką wyłapującą ślady. Pewna cześć „listów” była pisana bezpośrednio na podłodze - tym razem papier również pochłaniał ślady pisania/malowania.


________________________

Urszula Wilk /ur. 1959 r./ malarka, studia w PWSSP we Wrocławiu /obecnie ASP/. Dyplom w 1986 roku w Pracowni Malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. Mieszka i pracuje w Księżycach k/Wrocławia.
Stypendystka MKiDN /1987, 1988, 2012 /, laureatka Nagrody Głównej I Pokonkursowej Wystawy Malarstwa im. E.Gepperta /1989/, stypendystka The Pollock - Krasner Foundation /1995/. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, autorka blisko 30 wystaw indywidualnych.