XVI spotkanie autorskie z cyklu Szczyt Formy

Koji Kamoji

PORTABLE ZEN GARDEN / INSTALACJA PRZENOŚNA. Moje obrazy i instalacje1964-2012

16.11.2012 godz. 20:00 | piątek

friday, 16 november 2012, 8:00 PM

wstęp wolny | admission freeprowadzenie spotkania: Małgorzata Biernacka

kadr: "Mnich", Elektrownia/ Radom

_______________________

Koji Kamoji. Urodził się w 1935 roku w Tokio. Mieszka i pracuje w Polsce od 1959 roku. Dotąd najczęściej pokazywał swe prace w Galerii Foksal, z którą współpracuje prawie od samego początku jej działalności. Kamoji uprawia instalację i malarstwo. Interesuje się wspólną człowiekowi i przyrodzie sferą, której istnienie można - według niego - odczuć poprzez skupienie. Dla Kamoji’ego obraz powstaje ze stanu skupienia, jest „kształtem skupienia”. W instalacji najważniejsze jest dla niego tworzenie przestrzeni odczuwalnej i przebywanie w niej. Pierwsza instalację „Powietrze - Pomieszczenie - Przestrzeń” zrealizował w Galerii Foksal w 1972 roku.

[...] Moja praca podobna jest w formie do pracy urbanistycznej. Ważne też są dla mnie rozstaw, ciężar, faktura i tło powierzchni - tylko cel jest dla mnie odwrotny niż w urbanistyce. Nie chodzi mi o budowanie czegoś nowego, lecz odnalezienie i utrwalenie rzeczy, o których zapominamy, i świata, od którego się oddalamy. Chciałbym znaleźć taką formę, aby uzyskać ich obecność. [...]


Szczyt Formy to cykl otwartych spotkań autorskich z uznanymi artystami, zajmującymi się szeroko pojętymi działaniami przestrzennymi [począwszy od rzeźby, poprzez instalacje, aż do działań performatywnych czy interwencji w przestrzeni publicznej]. Cykl ten jest wspólną inicjatywą Koła Naukowego Forma przy Katedrze Rzeźby ASP we Wrocławiu oraz Galerii Entropia. Spotkania pomyślane są jako autorskie prezentacje dające artystom możliwość bezpośredniego przedstawienia swojej sztuki bez żadnej mediacji, studentom zaś [i reszcie publiczności] osobistego kontaktu z artystami, a także zapoznania się z żywym procesem twórczym czy problemami istnienia na współczesnym rynku sztuki.

Koordynacja cyklu: Karolina Freino