NOWA POLSKA ANIMACJA. Filmy z festiwalu OFAFA 2012 przedstawia Mariusz Frukacz | NEW POLISH ANIMATED FILM. Films from OFAFA 2012 Festival presents Mariusz Frukacz

pokaz | spotkanie | screening

26.04.2012 godz. 20:00 | czwartek

thursday, 26 april 2012, 8:00 PM

wstęp wolny | admission freeO festiwalu

Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie jest imprezą filmową wpisaną w kalendarz festiwalowy polskiej kinematografii od 1993 roku. To jedyny festiwal w Polsce poświęcony tylko i wyłącznie polskiemu, autorskiemu filmowi animowanemu. Jest corocznym podsumowaniem dorobku polskiej produkcji w tej dziedzinie.

______

Mariusz Frukacz (1976) - krytyk i kurator pokazów filmowych. Od 2000 roku jest wicedyrektorem Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie. Kurator pokazów polskiej animacji w kraju i za granicą. Od listopada 2008 roku członek zarządu polskiej grupy Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego (ASIFA). Redaktor działu „Animacja” w "Tekstyliach Bis. Słowniku młodej polskiej kultury" (Kraków 2006), publikuje w miesięcznikach „Kino” i „Mrówkojad” oraz kwartalnikach "ASIFA Magazine", "Ekrany" i "ESTE". Współautor książek "Polski film animowany" (Warszawa 2008), "Polish Cinema Now!" (Warszawa 2010), "Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama" (Kraków 2011) oraz redaktor dwupłytowej antologii DVD młodej polskiej animacji wydanej przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne pt. "Akcja animacja. Filmy najnowsze". Autor książki "24 klatki na sekundę. Rozmowy o animacji" (Kraków 2008).


obok: kadry z wyróżnionego filmu "DOBRO, PIĘKNO I PRAWDA w reż. Balbiny Bruszewskiej, nagrodzonego Złotą Kreską filmu SNĘPOWINA w reż. Marty Pajek /prod. SE-MA-FOR Fundacja Filmowa Łódź/, wyróżnionego filmu "NIE MA TO JAK W KINIE" w reż. Uli Palusińskiej


p r o g r a m


Część I, Łączny czas ~ 105’

SNĘPOWINA (2011) – reż. Marta Pajek, prod. Se-ma-for Fundacja Filmowa Łódź, 14’
ZŁOTA KRESKA dla najlepszego filmu profesjonalnego

„Historia dziewczyny uwięzionej między dwoma światami, które połączone są cienką pępowiną obrazów i emocji. Snępowina porusza temat snu, który istniejąc na styku światów ciała i ducha, nie daje się uchwycić ani zbadać. Dzieje się w nas, ale jednocześnie poza nami - i dlatego budzi nasz niepokój.”

ŚWITEŹ (2010) – reż. Kamil Polak, prod. Human Ark Warszawa, 20’
BRĄZOWA KRESKA za profesjonalny debiut

„Rozegrany w dwóch planach czasowych, epicki spektakl oparty na romantycznej balladzie Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Inspirowany ikonami, łączący technikę malarską z animacją 3D, film Kamila Polaka zabiera widzów w zrealizowaną z ogromnym rozmachem wizualną podróż do skrytego pod taflą jeziora średniowiecznego miasta. Mistyczny wymiar przedstawionej w Świtezi odwiecznej walki dobra ze złem podkreśla nawiązująca do chóralnych śpiewów cerkiewnych muzyka Iriny Bogdanovich.”

DRWAL (2011) – reż. Paweł Dębski, prod. FUMI Studio Warszawa, 15’
GRAND PRIX dla najlepszej etiudy studenckiej

„Pomiędzy wielkim, bezkresnym oceanem otoczonym ogromnym klifem a lasem sięgającym aż po horyzont, żyje ojciec z małym synkiem. Mężczyzna jest drwalem, synek natomiast jest szczęśliwym z życia chłopcem, który nie widzi świata poza tatą. Wszystko układało się jak w bajce póki ojciec pewnego dnia nie wrócił do domu kompletnie zmieniony...”

TAJEMNICA GÓRY MALAKKA (2011) – reż. Jakub Wroński, prod. FUMI Studio Warszawa, 22’
NAGRODA SPECJALNA w kategorii studenckiej

„Sześcioletni Junior jest nadzwyczaj dojrzałym emocjonalnie dzieckiem. W dymie papierosów snuje rozważania na temat życia, ludzi i ich problemów. Gdy jego ojciec (sławny pilot) w niewyjaśnionych okolicznościach rozbija się gdzieś w Chinach, Junior postanawia wyruszyć w podróż i dowiedzieć się, co dokładnie się wydarzyło. Zainspirowany malarstwem Fernanda Botero dramat w konwencji realizmu magicznego z wątkiem kryminalnym w tle. Czy mamy prawo odkrywać cudze sekrety? Film o tajemnicach i ich wartości.”

PIPETA (2010) – reż. Rafał i Wojciech Sankiewiczowie, prod. Ferajna Filmowa KaPoK Bełchatów, 9’
NAGRODA GŁÓWNA kategorii filmu nieprofesjonalnego

„Jedyny odcinek kultowego programu popularno naukowego Pipeta, w którym prowadzący prof. zw. dr hab. mgr inż. metafizyki przyrody nieożywionej Mieczysław Koźlak-Czarnkowski usiłuje rzucić nowe światło na zagadnienie końca losów ludzkiej cywilizacji.”

Filmy wyróżnione:

DOBRO, PIĘKNO I PRAWDA w reż. Balbiny Bruszewskiej, prod. Se-ma-for Fundacja Filmowa Łódź, 6’

„Opowieść o współczesnym świecie, w którym zainteresowanie dobrem, pięknem i prawdą maleje na rzecz taniej sensacji, dramatów wybuchów, strzelania i innych znacznie „ciekawszych” rzeczy. To historia człowieka noszącego w sobie wyidealizowany obraz świata, broniącego swoich ideałów i próbującego przelać je na innych. Tytułowy „Dobry Pan” ponosi klęskę w swojej naiwnej walce o dobro na świecie, na końcu jednak pojawia się promyczek nadziei....”


NIE MA TO JAK W KINIE w reż. i prod. Uli Palusińskiej, Kraków, 5’

„Końcowe odliczanie do końca świata...Bohaterowie filmu mają różne pomysły na spędzenie ostatnich trzech minut życia. Jednak gdy kometa zderzy się z Ziemią, podobnie jak w „Melancholii” Larsa von Triera, do której nawiązuje animacja Palusińskiej, nie będzie ratunku.”

AN INTERRUPTED STORY w reż. Ani Hazel Leszczynskiej, prod. Edinburgh College of Art, 9’
„Przypadkowo zebrani pasażerowie pociągu staja w obliczu narastającej frustracji, gdy świat staje w miejscu.”

NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI w reż. Patryka Dudzińskiego, prod. Czekoladopodobni Warszawa, 2’

„Świat stanął na głowie, dziś wszystko jest na opak. Ta krótka animacja ma ambicje, aby w sposób przewrotny tę sytuację sportretować.”