entropia | KOMPOZYCJE PRZESTRZENNE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

XIII spotkanie autorskie z cyklu Szczyt Formy

Zorka Wollny

KOMPOZYCJE PRZESTRZENNE

24.02.2012 godz. 18:00 | piątek

friday, 24 february 2012, 6:00 PM

wstęp wolny | admission freeprowadzenie: Michał Oganiaczyk
Zorka Wollny. Urodzona w 1980 roku. Ukończyła Wydział Malarstwa ASP w Krakowie, gdzie obecnie broni pracy doktorskiej. Jest asystentką w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami artystycznymi zajmującymi się sztuką współczesną. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury, jest również laureatką Nagrody im. E. Gepperta. W 2009 roku została nominowana do nagrody Fundacji Deutsche Banku dla najlepszego młodego artysty, a w 2010 roku magazyn sztuki Arteon przyznał jej tytuł Artystki Roku.
Oprócz serii onirycznych filmów, ma w swoim dorobku cykl performansów choreograficznych, realizowanych dla instytucji muzealnych oraz koncertów (zazwyczaj we współpracy z Anną Szwajgier). Bierze udział w wystawach, wydarzeniach muzycznych i teatralnych.
Główne wątki w jej sztuce to tematyka feministyczna, krytyka instytucji, kodów i konwencji kulturowych, a także poszukiwanie w ich ramach możliwości indywidualnej ekspresji.


Szczyt Formy to cykl otwartych spotkań autorskich z uznanymi artystami młodego i średniego pokolenia, zajmującymi się szeroko pojętymi działaniami przestrzennymi [począwszy od rzeźby, poprzez instalacje, aż do działań performatywnych czy interwencji w przestrzeni publicznej]. Cykl ten jest wspólną inicjatywą Koła Naukowego Forma przy Katedrze Rzeźby ASP we Wrocławiu oraz Galerii Entropia. Spotkania pomyślane są jako autorskie prezentacje dające artystom możliwość bezpośredniego przedstawienia swojej sztuki bez żadnej mediacji, studentom zaś [i reszcie publiczności] osobistego kontaktu z artystami, a także zapoznania się z żywym procesem twórczym czy problemami istnienia na współczesnym rynku sztuki.


Koordynacja cyklu: Karolina Freino

fota: Adam T. Burton,
Koncert na Wysokie Obcasy, Norwich 2010

Dokumentacja fot:
Mariusz Jodko, Andrzej Rerak