Joanna Nowek

MODERN CAVE MAN

wielkoformatowe fotografie na płótnie | large-scale photography on canvas

09.03 - 30.03.2012

otwarcie: 09.03.2012 godz. 19:00 | piątek

opening: friday, 09 march 2012, 7 PM

wstęp wolny | admission freeW projekcie "Modern Cave Man" Joanna Nowek aranżuje w naturalnej, malarskiej scenografii londyńskiego "squatu" sesje zdjęciowe z udziałem dwojga ludzi. "Squat" czyli zajęty nielegalnie pustostan jest dla artystki przestrzenią realną i metaforyczną jednocześnie. To świat równoległy, alternatywny do konsumpcyjnej cywilizacji wielkiego miasta, umowna jaskinia, w której żyją niewielkie, plemienne społeczności wyrzucone poza nawias głównego nurtu. Tytułowy współczesny człowiek jaskiniowy żyje, podobnie jak jego przodkowie, z tego co znajdzie i "upoluje". Im większa i bogatsza metropolia tym więcej odpadów, całkiem użytecznych rzeczy, możliwości recyklingu i przeżycia. Metafora człowieka jaskiniowego posłużyła do opisu sytuacji i strategii współczesnych squattersów, ludzi zajmujących pustostany, organizujących w nich alternatywne sposoby życia bez pieniędzy, tworzących swoją kulturę, malarstwo ścienne etc.

Nie jest to jednak projekt stricte dokumentalny. Wnętrza jednego ze squatów na Betnahl Green w ubogiej, londyńskiej dzielnicy Tower Hamlets posłużyły za przestrzeń do scen rodzajowych nawiązujących do malarstwa starych mistrzów: Vermeera, Halsa, Snydersa portretujących przedstawicieli klasy średniej we wnętrzach ich domów czy przedstawiających martwe natury. Inspiracje te widoczne są również we wcześniejszych pracach Joanny Nowek /"Caravaggio", "Uśpieni"/ Seria fotografii "Modern Cave Man" przedstawia parę przebywającą - można powiedzieć - w zaciszu swojego domu, w prywatnej, intymnej atmosferze, w otoczeniu mebli, jedzenia etc. Tematy scen są ponadczasowe. Artystka aranżuje kompozycję, światło, ustawia plan. Scenografia w większości oryginalna. Współczesna grota Lascaux.

"Modern Cave Man" został zrealizowany dzięki pomocy Fundacji Deconstruction Project.


______________

Joanna Nowek, absolwentka wrocławskiej ASP, artystka mająca w dorobku szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych /m.in. premierowe projekty "Caravaggio" i "Uśpieni" w Galerii Entropia/. Prace m.in. w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Od 2009 r. mieszka i pracuje w Londynie gdzie współtworzy grupę Exchange Project /działania artystyczno-społeczne/. Od 2011 r. pracuje nad kompleksowym projektem "New British Anthropology" /fotografia, instalacje, video/.

Na spotkaniu autorskim w Galerii Entropia /13.03.2012/ artystka przedstawi działania grupy z lokalnymi społecznościami wschodniego Londynu, szczególnie w dzielnicy Hackney Wick / teren "wioski olimpijskiej"/ na tle transformacji miasta w ostatnich latach oraz swoje obserwacje socjologiczne i prace do projektu "New British Anthropology".