entropia | CZARNE OBRAZY
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ewa Harabasz

CZARNE OBRAZY | THE BLACK PAINTINGS

wystawa | exhibition

09.12 - 03.01.2012

otwarcie: 09.12.2011 godz. 18:00 | piątek

opening: friday, 09 december 2011, 6 PM

wstęp wolny | admission freeBEZ TYTUŁU | UNTITLED, 2010
127x92 cm
druk cyfrowy, olej na płótnie | digital print and oil on canvas

RESCUERS IN QUANA 2006
137X92 cm

WOMAN OVERCOME BY EMOTION IN MATTAPAN, 2010
90X84cm

GEORGIAN MAN WITH BODY OF RELATIVE, August 2006
102x92 cm

MOURNERS AT A FUNERAL IN HAIFA, 2006
107x92 cm

_________________
Ewa Harabasz zajmuje się kontekstem społecznym sztuki, głównie wpływem mediów na obraz cierpienia w powszechnej świadomości. W swoich obrazach i rysunkach wykorzystuje fotografie prasowe, które łączy ze starymi technikami malarskimi.

Najnowszy cykl Czarnych Obrazów nawiązuje do stylistyki barokowego malarstwa Caravaggia, w którym artystka odnajduje pierwowzór obrazowania dominujący we współczesnych mediach. Ta analogia tkwi zarówno w kompozycji obrazu, jak i w dramatycznej teatralności przedstawienia. Jak pisze: "W inscenizacji gestów i w dramaturgii ujęć wydarzeń i akcji redaktorzy zdjęć New York Times'a zbliżają się do malarstwa barokowego. Widać to zarówno w kompozycji zdjęć, jak i w nawiązaniu do religijnej tematyki obrazów i ich biblijnych wątków."

W swoich obrazach artystka stara się pokazać te malarskie i medialne odniesienia. Prace przedstawiają jednak przede wszystkim prawdziwych ludzi, których oglądając w codziennych gazetach powinniśmy zobaczyć z ich cierpieniem, często z agresją, bólem i wymownymi gestami ciała, które zastygły w fotografii, tak często mylonej z wyidealizowanymi ikonami i obrazami. To zagubiona prawdziwość ludzkich uczuć pomieszana ze sztuką, ideologią, religią, polityką, w imię których, lub z powodu których ludzie cierpią i giną.

Ewa Harabasz studiowała konserwację dzieł sztuki, pracowała jako konserwator w Polsce i we Włoszech. Od końca lat 80. mieszka i pracuje w USA, ukończyła tam studia artystyczne, wykłada na uniwersytetach m.in. w Nowym Jorku i Bostonie.


Premiera cyklu "Czarne Obrazy" miała miejsce w bieżącym roku w olsztyńskim BWA.

/Źródło: Informacja prasowa/

http://www.ewaharabasz.com