entropia | SZEPCZĄCY STÓŁ
 
 
 
 
 

Noc Muzeów 14.05.11 fot. A.Rerak

 
 
 
 
 
 
 
 

14. BIENNALE SZTUKI MEDIÓW WRO 2011 ALTERNATIVE NOW

Grupa TheGreenEyl (Niemcy, Francja)

SZEPCZĄCY STÓŁ | WHISPERING TABLE

instalacja interaktywna | interactive installation

10.05 - 27.05.2011

otwarcie: 10.05.2011 godz. 13:00 | wtorek

opening: tuesday, 10 may 2011, 1 PM

wstęp wolny | admission freeInstalacja opowiada o symbolicznych związkach pożywienia i religii. Okrągły stół otoczony jest krzesłami i nakryty porcelanową zastawą. Każda z jego czterech części odpowiada innej rytualnej uczcie: związanymi z Pesach, żydowskimi Sederem i Mimouną, staroperskiemu Świętu Wiosny Navruz oraz chińskiemu Festiwalowi Głodnych Duchów. Widzowie odkryją, że wystarczy podnieść do ucha wybrane naczynie, by usłyszeć opowieści o tradycjach, spisane na podstawie licznych dokumentacji i wywiadów.

Zmieniając pozycję naczyń na stole, użytkownicy wpływają na treść opowieści, wysłuchując nowych i coraz bardziej osobistych tekstów o symbolicznym znaczeniu rytuałów i związanych z nimi potraw.

Dzięki takiej interakcji wytwarza się wyjątkowa sytuacja uczestnictwa, pozwalająca poznać podobieństwa i indywidualne cechy obrzędów i świąt. Historie opowiadane przez naczynia zostały spisane na podstawie szczegółowej dokumentacji i licznych wywiadów. Również rozwiązania programistyczne i sprzętowe mają unikatowy charakter: składają się z szeregu czujników i mikroelektroniki, mają postać niezależnych od siebie modułów umieszczonych w poszczególnych częściach zastawy.
/z materiałów Wro Art Center/

Instalacja powstała na zamówienie Muzeum Żydowskiego w Berlinie.
Organizacja: 14. BIENNALE SZTUKI MEDIÓW WRO 2011 ALTERNATIVE NOW

_______________________________

Grupa TheGreenEyl zajmuje się interdyscyplinarnymi poszukiwaniami w dziedzinie designu, badając estetyczny potencjał technologii. Pięciu artystów (Willy Sengewald, Dominik Schumacher, Frédéric Eyl, Richard The i Gunnar Green) dzieli swój czas między realizację zainicjowanych przez siebie, jak i zamówionych projektów, a także nauczanie i specjalistyczne konsultacje. Realizacje grupy były nominowane przez Design Museum w Londynie do nagrody Designs of the Year 2009 i zdobyły wyróżnienie honorowe festiwalu Ars Electronica w latach 2008, 2009 i 2010. TheGreenEyl mieszkają i pracują w Berlinie, Londynie i Nowym Jorku.