entropia | OBLICZA/OBLICZA
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Paweł Modzelewski

OBLICZA/OBLICZA

instalacje video | video installations

11.03 - 18.03.2011

otwarcie: 11.03.2011 godz. 19:00 | piątek

opening: friday, 11 march 2011, 7 PM

wstęp wolny | admission freeSeria "videoartów" Pawła Jana Modzelewskiego to swoista autorefleksja na temat iluzji wizualnej współczesnego świata i naszego (autora/aktora/odbiorcy) w niej uczestnictwa. Minimalizacja formy i niemal całkowite ogołocenie ze zbędnej ornamentyki oraz niepotrzebnej narracji każe nam stanąć oko w oko z jednostką, prowokując jednocześnie empatyczne przyjęcie na siebie jej roli – z całym balastem jej lęków, bezsilności oraz poczuciem odrzucenia. „Ciebie kurwa nie ma” – mówi bohater jednej z prezentacji podważając autentyczność swego wizerunku – jednego z wielu, jakimi krępuje go współczesna kultura – a jednocześnie przez brak określonego kontekstu historycznego oraz niedookreślenie czasoprzestrzeni, co narzuca uniwersalizację przekazu, podważona zostaje materialność samego medium.
Mamy tu do czynienie z niezwykłą przewrotnością artysty, który z jednej strony mówi o pewnym powszechnym i ogólnym zjawisku, z drugiej zaś dokonuje pewnego rodzaju stygmatyzacji, która na powrót zawęża pole widzenia. Takich „zwrotów akcji”, które ożywiają tę pozornie nieruchomą materię mamy w projekcie znacznie więcej – specyfika autoportretowego videoartu każe nam bowiem przefiltrować wszystko przez subiektywizm spojrzenia autora, który co jakiś czas przypomina nam, że obserwujemy jego własną walkę o tożsamość, tożsamość, której egzystencja i indywidualizm są we współczesnym świecie nieustannie zagrożone.

Tekst: Ewa Mickiewicz

Paweł Jan Modzelewski (1987) student Sztuki Mediów na trzecim roku w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jego prace dotyczą szeroko rozumianego pojęcia tożsamości Ma w dorobku szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych.