entropia | CIENIE MISTRZÓW
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

fot. A.R. + M.J.

 
 
 
 
 
 

Tomasz Partyka

CIENIE MISTRZÓW | THE SHADOWS OF MASTERS

malarstwo | painting

08.10 - 29.10.2010

otwarcie: 08.10.2010 godz. 20:00 | piątek

opening: friday, 08 october 2010, 8 PM

wstęp wolny | admission freeWystawa zrealizowana we współpracy z galerią LE GUERN
Współpraca kuratorska: Justyna Kowalska


CIENIE MISTRZÓW

Malarski cykl „Cienie Mistrzów” rozpoczął Tomasza Partyka w 2008 roku od studiów nad XVII-wiecznym malarstwem holenderskim, zwłaszcza nad obrazami mistrza martwych natur Jana Weenixa (1642 - 1719). Weenix znany jest ze swoich kompozycji z ubitym ptactwem i zwierzyną łowną takich, jak „Martwa natura z zającem i ptakami” czy „Martwy zając i kuropatwy”.
Partyka zapożycza elementy owych martwych natur i „wycina” z nich zabite zające, sarny, bażanty, kuropatwy, kaczki. Wklejając je we własne kompozycje ożywia zwierzęta przez odwrócenie ich do góry nogami. Ten prosty zabieg dynamizuje bezwładne ciała i ze statycznych, dostojnych kompozycji Weenixa tworzy „radosny” zwierzyniec, taniec śmierci.
Wpisując się do grona artystów na nowo interpretujących klasyczne malarstwo, Partyka dokonuje ikonograficznego odwrócenia porządków. W pierwszych obrazach cyklu „Cienie Mistrzów”, nie prezentowanych na wystawie w Galerii Entropia, podkreślał wagę pierwowzoru, opatrując swoje obrazy komentarzami odnoszącymi się do holenderskiego mistrza: „Where is Jan Weenix?” czy „Jan Weenix vs. Partyka”.
Cykl „Cienie mistrzów” wziął swój tytuł od małego obrazu, który po lewej stronie przedstawia wklejoną, oryginalną, martwą kuropatwę Weenixa, podczas gdy po prawej odmalowany przez Partykę został tylko jej cień. Można odbierać go jako deklarację artysty pozwalającego sobie na czerpanie z tradycji malarstwa i określającego swoją wobec niego pozycję. Tworząc kolaż z wybranych przez siebie fragmentów obrazów - zwierząt, ludzi - nie przemalowuje ich od nowa, ale wycina z reprodukcji. Pozostawiając malarski kunszt mistrzom siebie kategoryzuje po stronie cienia.
Na wystawie w Entropii pojawiły się za to najnowsze obrazy z cyklu „Cienie Mistrzów” inspirowane obrazami Caravaggia (1571 - 1610). Możemy się tu doszukać obrazów „Amor zwycięski” (1602–03), „Dawid z głową Goliata” (1609–10) czy martwych natur. "Niewierność św. Tomasza" Partyka potraktował bezwzględnie, zamalowując na czarno dziewięćdziesiąt procent płótna i pozostawiając widzowi tylko trop w postaci (dosłownie „w” postaci) podpisu.
Seria małych portretów łączy różne okresy holenderskiego malarstwa - od czasów Weenixa do Pieta Mondriana. Co zaskakujące, powstałe hybrydy z figurami geometrycznymi zamiast głów zachowują harmonię i nie tracą proporcji. Największy „portret zbiorowy”, z samymi wyciętymi głowami odwróconymi do góry nogami może stanowić kontrapunkt dla wcześniejszych, „ożywionych” przez Partykę ubitych zwierząt. Tu zachodzi proces odwrotny – „uśmiercenia” ludzi. Rozgrywkę z mistrzami wygrywa Partyka, bo chociaż pisze na obrazach wprost, że sobie pozostawia tylko tło i cienie, to nic go nie ogranicza w obrazoburczych manipulacjach arcydziełami.
Motyw cienia i inspiracje historią sztuki były już wcześniej obecne w twórczości Partyki. Obraz „Cień Fizycznej niemożliwości śmierci w umyśle kogoś żyjącego” (2007), to cień rzeźby Damiena Hirsta „The Physical Impossibility of Death is the Mind of Someone Living”, czyli słynnego rekina w formalinie. Kawałki szkła na czerwonym dywanie w obrazie „Dziesiąta godzina” (2007) to część rzeźby Mauricio Cattelana „Dziewiąta godzina” („La Nona Ora”). „Nie ma w tym filozofii, ani religii, na pewno jest dużo sarkazmu” mówi o swoim malarstwie Partyka.


Justyna Kowalska

__________________________


Tomasz Partyka (Leon)

ur. 1978 w Grudziądzu, w 2005 roku ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu dyplomem z malarstwa w Pracowni Malarstwa prof. Jerzego Kałuckiego i w Pracowni Malarstwa Wojciecha Łazarczyka oraz dyplomem z wideo w Pracowni Wideo Marka Wasilewskiego. Zajmuje się malarstwem, kręci filmy, tworzy muzykę (płyta „hlep” formacji Chleb). Łączy malarstwo z modą w ramach duetu Face Of Jezus In My Soup współtworzonego z Kasią Piel (m.in. Fashion Week, Łódź 2010). Związany z Galerią Le Guern w Warszawie.

2006 - rezydencja ProHelvetii w Zurichu, Szwajcaria

Wystawy indywidualne:

2009 – The Shadows of Masters, Galeria Zero, Berlin
2007 - Z dziada pradziada, Galeria Le Guern, Warszawa
Z dziada pradziada, Centrum sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk
2007 - Malarstwo, Galeria Kont, Lublin
2006 - Films and Paintings, Les Complices, Zurich
- Kunst Zurich 06
2005 - Bęc, Bęc, Galeria Le Guern, Warszawa
- Georgia on my mind, Galeria Pies, Poznań

Wystawy zbiorowe:

2010 - Czarne kwadraty 2. Abstrakcje, fotografie, Galeria Le Guern, Warszawa
2008 - Art Forum, Berlin
- Szczęście - Festiwal Wola Art, Warszawa
- MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA?(demokracja),sztuka (do) demokracji, Komuna Otwock, Warszawa
2007 - Demos-kratos, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała; BWA, Zielona Góra
- From Poland?, Kasia Kay Art Project Gallery, Chicago
- Red Dot NY, Nowy Jork (z Kasia Kay Art Project Gallery)
2006 - scope art fair, Miami (z Kasia Kay Art Project Gallery)
- Fruhstuck Mittag Kaffee Abendbrot, Happen Studio, Berlin
- Demos-kratos, Galeria Klimy Bocheńskiej, Warszawa
- Czas kultury, Galeria Program, Warszawa
- The One Minutes Festival, Gdańsk
- 35th International Film Festival, Rotterdam
2005 - FRESH, Kogart Galery, Budapest
- 11th Bristol International Short Film Festival, Bristol
- 7. Konkurs Malarstwa Młodych im. Eugeniusza Gepperta, BWA Galeria Awangarda, Wrocław
- WRO 05 - XI Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów, Wrocław
- Horyzont zderzeń, Art Poznań 2005, Poznań
- Prezentacji audio-video - szkoły poznańskiej, Galeria Klimy Bocheńskiej, Warszawa
- 8. UP-AND-COMING International Film Festival, Hannover
- International Short Film Fastival, Hamburg
- PEK 2005 Film Festival, Haga
- 52. Internationale Kurzfilmtage Oberhausen, Oberhausen
2004 - Sopot Film Festival, Sopot
- KAN Film Festival, Wrocław
- Jutro Filmu. Międzynarodowy Festiwal Filmów Amatorskich i Młodzieżowych, Warszawa
2002 - Festiwal Kontperformance, Galeria Kont, Lublin - performance
- Galeria Wozownia, Toruń - performance