Koji Kamoji, Małgorzata Sady

POWIETRZE i | THE AIR and

16.11 - 07.12.2012

otwarcie: 16.11.2012 godz. 19:00 | piątek

opening: friday, 16 november 2012, 7 PM

wstęp wolny | admission freeKoji Kamoji ur. 1935,Tokio, mieszka i pracuje w Polsce od 1959 r. Obecnie w Warszawie. Dotąd najczęściej pokazywal swe prace w Galerii Foksal, z którą współpracuje prawie od samego początku jej działalności. Kamoji uprawia instalację i malarstwo. Interesuje się sferą wspólną człowiekowi i przyrodzie, której istnienie można - według niego - odczuć poprzez skupienie.
Dla Kamoji’ego obraz powstaje ze stanu skupienia, obraz jest „kształtem skupienia”. Choć formalnie obrazy bardzo różnią się od instalacji, dla niego są tym samym. W instalacji najważniejsze to tworzyć przestrzeń odczuwalną i przebywać w tej przestrzeni.
Pierwsza instalację „Powietrze - Pomieszczenie - Przestrzeń” zrealizował w Galerii Foksal w 1972r.

Wystawy indiwidualne /wybór/: Galeria Foksal, Warszawa, Muzeum Sztuki w Łodzi, 1990, C.S.W. Warszawa, 1997, Muzeum Górnośląskie, Bytom, 1998, Kunstmuseum Kloster Unser Lieben Frauen, Magdeburg 2003, B.W.A. Lublin, Galeria 86,Łódz, Galeria Hanny Muzalewskiej, Poznań, Galeria Potocka,Kraków, Galeria Starmach, Kraków, Andzelm Gallery, Lublin, Appendix 2, Warszawa, Art New Media, Warszawa, Galeria Stefana Szydlowskiego, Warszawa.


Małgorzata Sady. Od końca lat 70. współpracuje jako kurator, tłumacz uczestnik i twórca projektów artystycznych z centrami sztuki, festiwalami filmowymi i teatralnymi w kraju i zagranicą. Od lat 90. propaguje twórczość Franciszki i Stefana Themersonów we współpracy z The Themerson Archive w Londynie (publikacje, wystawy, wykłady). Od 2002 prowadzi niezależną oficynę wydawniczą Gaberbocchus w Polsce. Jest autorką licznych przekładów z zakresu sztuki współczesnej, historii, filozofii, literatury (m.in. L.Wittgenstein, B.Russel, S.Themerson, J.Czechowicz, J.Kłoczowski, J.Newling), a także autorką esejów dotyczących sztuki, filmu i literatury publikowanych w kraju i zagranicą. Pracuje przy realizacji filmów dokumentalnych i animowanych. Jest autorką wystaw fotografii. Jej własne projekty artystyczne są połączeniem poezji (słowa), teatru, filmu i choreografii.


"POWIETRZE i " to trzecia wspólna realizacja artystów.
O co chodzi w tej wystawie?

Nieprzywiązanie do materii
Odchodzenie od ciężaru
Czucie/dotykanie powietrza, wiatru,
lekkości, przezroczystej jasności, światła
Swobodne przenikanie
Otwieranie przestrzeni
Ku prześwitom
Czucie trawy, ptaka, drzewa bliżej nas
Stąd taki tytuł
 
Uważne poszanowanie miejsca
Wsłuchiwanie się w nieuchwytne
Cienie nie istnieją bez światła i rzeczy
I dźwięków