Anka Leśniak

FADING TRACES i ZAREJESTROWANE
FADING TRACES & REGISTERED

instalacja wideo | wystawa | dyskusja | video installation | exhibition | discussion

wystawa czynna od 5 do 15.10.2012

exhibition is open from 5 October till 15 October 2012

wstęp wolny | admission freeW czasie wystawy
Spotkanie z artystką i dyskusja: Czy feminizm w sztuce jest nam ciągle potrzebny?

prowadzenie: Magdalena Ujma

9.10.2012 | wtorek | godz.18.00

_________________


Fading Traces i Zarejestrowane to projekty, nad którymi Anka Leśniak pracowała przez ostatnie 2 lata. Oba dotyczą historii kobiet artystek i ich funkcjonowania w polskiej sztuce, opowiadanej z ich własnej perspektywy.


W projekcie Fading Traces Anka Leśniak ur. w latach 70. odwołuje się do historii kobiet, które w tym czasie zaczynały swoją karierę artystyczną, a dziś nadal są aktywne i znane w polskim świecie sztuki. Lata 70. to okres awangardy medialnej, a na Zachodzie to też czas, kiedy pojawia się sztuka feministyczna. Leśniak pyta więc, dlaczego z tamtego okresu w polskiej historii sztuki zostało tak niewiele kobiet? Czy było ich więcej? Jak radziły sobie te, o których dziś pamiętamy? Jak świat sztuki wyglądał wtedy i jak wygląda dziś perspektywy artystek: Izabelli Gustowskiej, Anny Kutery, Natalii LL, Teresy Murak, Ewy Partum, Krystyny Piotrowskiej oraz Teresy Tyszkiewicz. Na podstawie rozmów z artystkami powstała 7 kanałowa instalacja video. Zdanie wypowiedziane przez Izabellę Gustowską: Teraz jest wiele kobiet w sztuce, ale kto zostanie zobaczymy za 20 lat… dało podstawę do kontynuacji „artystycznego śledztwa” z perspektywy artystek młodego pokolenia. Projekt Fading Traces był probą rekonstrukcji przeszłości a Zarejestrowane symulacją przyszłości na podstawie teraźniejszości.


Projekt Zarejestrowane oparty jest na wypowiedziach 9 artystek ur. w latach 70. i na pocz. 80., które próbują odpowiedzieć na pytania: czy problem równych szans kobiet i mężczyzn w świece sztuki już „się rozwiązał”, czy faktycznie środowisko sztuki jest sfeminizowane, czy mamy więcej artystek niż artystów, z jakimi problemami muszą się uporać aby „przetrwać w sztuce”. Odpowiadają: Karolina Breguła, Izabela Chamczyk, Agnieszka Chojnacka, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Magda Komborska Katarzyna Majak, Kamila Mankus oraz autorka projektu - Anka Leśniak Na kanwie ich wypowiedzi powstaje video oraz książka artystyczna. Wrażenia artystek Leśniak konfrontuje danymi statystycznymi. Powstają obrazy pokazujące proporcję wystaw indywidualnych kobiet i mężczyzn od lat 70 do dziś (na podstawie archiwów wybranych galerii) oraz animacja dotycząca zatrudnienia kobiet na Akademiach Sztuk Pięknych. Więcej o projekcie na www.lodz-art.eu/zarejestrowane


Projekty Fading Traces i Zarejestrowane po raz pierwszy zostaną zaprezentowane razem - w jednym miejscu i czasie. Jakie wnioski nasuwa to zestawienie? Na to i inne pytania np. takie jak: specyfika sztuki o odcieniu feministycznym w naszym kraju, przyczyny i sens jej uprawiania, jej oddźwięk, będziemy próbowali znaleźć odpowiedź podczas dyskusji Czy feminizm w sztuce jest nam ciągle potrzebny? prowadzonej przez Magdę Ujmę.


"Zarejestrowane" strona autorska
http://www.lodz-art.eu/zarejestrowane/


Projekt "Zarejestrowane" został sfinansowany z Funduszu Promocji Twórczości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

_________________


Anka Leśniak


Absolwentka Historii Sztuki (2003), w 2004 roku dyplomem z wyróżnieniem ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się sztuką video, malarstwem, instalacją, performance. Brała udział w ponad 50 wystawach i projektach artystycznych. W 2011 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.