NOWA POLSKA ANIMACJA Filmy z OFAFA 2012

Zbigniew Czapla PAPIEROWE PUDEŁKO Ancia Damian DROGA NA DRUGĄ STRONĘ

pokaz filmu | spotkanie z koproducentem Arkadiuszem Wojnarowskim / Fundacja im. F.Magellana, Wrocław

27.04.2012 godz. 20:00 | piątek

friday, 27 april 2012, 8:00 PM

wstęp wolny | admission freePAPIEROWE PUDEŁKO w reż. Zbigniewa Czapli, prod. Zbigniew Czapla, Kraków, 9’

„Film jest rozpaczliwą próbą zachowania wspomnień, odtworzenia postaci i zdarzeń z przeszłości. Impresją na temat nietrwałości pamięci, nieuchronności przemijania i niszczycielskiej siły żywiołu.”


___________________

DROGA NA DRUGĄ STRONĘ

Pełnometrażowy częściowo animowany film fabularno- dokumentalny o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczyna strajk głodowy i pozwala mu się umrzeć w areszcie, przed oczami społeczeństwa. Teraz, gdy on już przebył drogę na druga stronę, my żyjemy w poczuciu winy, że nie posiadaliśmy wystarczająco dużo miłości i pozostaliśmy bierni.

Film nawiązuje do prawdziwych zdarzeń , które miały miejsce w naszym kraju. 11 lipca 2007 pewnemu sędziemu w sklepie został ukradziony portfel z kartami kredytowymi. Opis złodzieja to brunet o smagłej cerze. Policja śpieszy się by zadowolić sędziego i jak najszybciej aresztować domniemanego sprawcę: Claudiu Crulica, lat 33, obywatela Rumunii. Claudiu Crulic twierdzi, że w czasie, gdy popełniono przestępstwo, był w Mediolanie. Zatrzymany stara się skontaktować z władzami Rumunii. Oświadcza, że rozpoczyna strajk głodowy. Claudiu Crulic umiera po czterech miesiącach strajku głodowego w polskim areszcie. W tym czasie ani lekarze, ani strażnicy, ani nawet rumuńscy dyplomaci nie wzięli pod uwagę jego zeznań i nie sprawdzili czy mężczyzna rzeczywiście przebywał wtedy poza krajem. Mężczyzna umarł 18 stycznia 2008, kilka godzin po tym jak polskie służby więzienne uwolniły go, by przewieźć do szpitala.

Fabuła filmu została oparta na autentycznych wydarzeniach z lat 2007 - 2008. Twórcy postanowili opowiedzieć historię Claudiu Crulica – rumuńskiego więźnia, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki prowadzonej w krakowskim areszcie. Oskarżony o kradzież mężczyzna protestował przeciwko wątpliwym przesłankom zatrzymania. Aby zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczął strajk głodowy, który doprowadził go do śmierci na oczach społeczeństwa.

Przypomnienie bulwersującej historii z pierwszych stron gazet stanowiło wyłącznie punkt wyjścia. Postać rumuńskiego mężczyzny została potraktowana, jako uniwersalny symbol buntu, straceńczej walki jednostki z systemem i niemożliwej do zaspokojenia żądzy wolności. Niezwykłość historii Crulica znalazła swoje odzwierciedlenie w nowatorstwie filmowej formy. „ Droga na drugą stronę” jest połączeniem animacji, dokumentu i fikcji. Ironiczna narracja zza grobu przywołująca na myśl „Kasyno” łączy się w nim z bezkompromisową wizją świata charakterystyczną dla „Walca z Baszirem”.


Scenariusz, reżyseria
i produkcja
Anca Damian

Koproducent
Arkadiusz Wojnarowski

Grafika i animacja
Dan Panaitescu
Raluca Popa
Dragos Stefan
Roxana Bentu
Tuliu Oltean

Głosy
(wersja polska)
Crulic - Maciej Sthur
Narrator - Andrzej Olejnik

Muzyka
Piotr Dziubek

Dzwięk
Piotr Witkowski
Sebastian Włodarczyk

Aparte Film

Koprodukcja
Fundacja im. Ferdynanda Magellana
Rumuńskie Ministerstwo Kultury / Editura Video i Krakowskie Biuro Festiwalowe

Film wyróżniony SREBRNĄ KRESKĄ za szczególne walory artystyczne i humanistyczne – Festiwal OFAFA 2012

_____________