<<<

 

Galeria Entropia i TVP Kultura
zapraszają na dwudniowy cykl prezentacji filmów o sztuce autorstwa Agnieszki Mazanek i Krzysztofa Landsberga

SZTUKA W TELEWIZJI
CZYLI JELENIE WE MGLE

W programie:

13.12.2007, godz. 18.00
[czwartek]
pokaz filmów:
Paweł Kwiek
Katarzyna Kozyra
Jarosław Kozłowski
Grupa Sędzia Główny

14.12.2007, godz. 19.00 [piątek]
pokaz 3 filmów "Documenta 12"

oraz /po projekcji/:
spotkanie nt. tegorocznej wystawy Documenta 12 w Kassel,
wykład Macieja Mazurka /TVP Kultura/ "O kondycji malarstwa i jego zdolności do rewitalizacji",
wystąpienia krytyków sztuki, dyskusja.
wstęp wolny

_______________

"Kilka lat temu, kiedy realizowaliśmy telewizyjny reportaż z wystawy Ryszarda Woźniaka we wrocławskim BWA, artysta powiedział nam, że możemy zrobić z jego obrazami na montażu co tylko chcemy - że możemy je pociąć, poobracać i pomieszać, ponieważ i tak nasza robota nie zastąpi widzowi wizyty na wystawie i bezpośredniego kontaktu z dziełem, że jeśli chce poznać i zrozumieć jego twórczość, musi po prostu odwiedzić galerię, a nie zadowalać się kilkuminutową telewizyjną relacją. Jego nieufność wobec telewizyjnego medium podzielają też inni - ci, którzy odmawiają komentowania swoich dzieł, opowiadania o nich, czy prezentowania w telewizji swojego wizerunku (co zwykle pozwala nam na realizację wyjątkowo atrakcyjnych materiałów)..

My się tej nieufności nie dziwimy. Telewizja z natury jest medium ułomnym, redukującym każde zjawisko do minimum, do newsa, rozrywki, sensacji lub niezobowiązującej przyjemnostki. Telewizja nie może być też nudna a zatem i refleksyjna.

Jednak z jakąś niezłomnością wierzymy, że warto robić filmiki o artystach i wydarzeniach artystycznych. Bo nie lubimy telewizji i uwielbiamy działać na przekór. A że w TVP Kultura spotyka się to z dużym zrozumieniem, możemy pokazać efekty naszej rocznej współpracy."

Agnieszka Mazanek & Krzysztof Landsberg

-------------------

Agnieszka Mazanek i Krzysztof Landsberg, absolwenci kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, od 1994 roku współpracują z Oddziałem Wrocławskim TVP, programem 2 TVP, stacjami prywatnymi oraz od roku z TVP Kultura. Autorzy m.in. cyklicznych programów "Narysuj mi baranka", kultowej "Niezłej kiecki"/TVP3/ oraz filmów do programu "Art Noc". W swoich filmach dokumentują aktualne zjawiska sztuki polskiej i światowej oraz artystów różnych środowisk i mediów. Obserwują postawy i zjawiska niekonwencjonalne, zawsze też interesowali ich artyści działający na tzw. peryferiach, poza głównymi nurtami
<<<

    patronat medialny