kadr z filmu M. Giżyckiego
"Podróże Daniela Szczechury"
<<<

 

Prof. Daniel Szczechura (ur.1930), jeden z najwybitniejszych polskich twórców animacji, historyk sztuki, operator filmowy, reżyser filmów animowanych (studio SE-MA-FOR w Łodzi), współzałożyciel i scenograf warszawskiego teatru STS, członek-założyciel Stowarzyszenia Filmowcw Polskich (od 1966), w latach 1982-83 wiceprezes ASIFA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego), artysta, któremu polska animacja zawdzięcza swoje największe sukcesy, laureat licznych prestiżowych nagród na festiwalach filmowych (m.in. Kraków, Oberhausen, Buenos Aires, Montevideo, Barcelona), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za całokształt twórczości w dziedzinie animacji (1975), Nagrody Specjalnej ASIFA za nieoceniony wkład w sztukę i rozwój filmu animowanego (1990). Profesor Szczechura łączy własną twórczość w dziedzinie animacji z pracą pedagogiczną jako wykładowca warszawskiej ASP (od 1970, pracownia filmu animowanego przy wydziale grafiki) i uczelni zagranicznych (m.in. Królewskiej Akademii Sztuki w Gandawie i Emily Carr College w Vancouver). Jego uczniem jest jeden z najgłośniejszych twórców polskiej animacji - Piotr Dumała.

Jeszcze będąc studentem wydziału operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej, zdał sobie sprawę, że autorski film animowany najlepiej odpowiada mentalności twórcy pragnącego pozostać jaknajmniej skrępowanym ograniczeniami czy to natury produkcyjnej, czy ideowej. Zafascynowany wycinanką - odkrytą przez Lenicę i Borowczyka, docenił w tej technice możliwość wyjścia w filmie animowanym poza ramy krotochwili opartej na zabawnej fabule, pogłębienia przekazu filmowego o doniosłe treści i poważne tematy - od aluzji politycznej po surrealny i metafizyczny wymiar ludzkiej egzystencji. Postrzegając animację jako bliższą filmowi niż plastyce, stale eksperymentował z narracją filmową w obrębie tego gatunku, konsekwentnie oddalając się od dosłowności przekazu - pointy, anegdoty i struktury fabularnej.

Wieczór w ENTROPII obejmuje spotkanie autorskie z prof. Danielem Szczechurą połączone z projekcją jego najważniejszych filmów: "Konflikty", "Fotel", "Wykres", "Hobby", "Podróż", "Gorejące palce", "Skok", "Fatamorgana 1", "Fatamorgana 2", "Dobranocka".

W dalszej części spotkania autorskiego osobom głębiej zainteresowanym filmem animowanym polecamy projekcję filmu "Klatka po klatce" przybliżającego zagadnienia techniczne animacji, zrealizowanego podczas zajęć Profesora ze studentami warszawskiej ASP.

Zapraszamy wszystkich miłośników filmu animowanego oraz realizatorów zainteresowanych animacją.

......

więcej/filmografia np: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/41844


kadr z filmu "Podróż"


kadr z filmu "Fatamorgana"


kadr z filmu "Fatamorgana"

<<<