Droga jest wydzielonym pasem terenu łączącym ze sobą dwa lub więcej punktów, służącym do poruszania się pojazdów i ludzi. To jej podstawowe, odwieczne przeznaczenie - nie jedyne jednak jak się okazuje. Dla autorki prezentowanych w Entropii prac, pozbawiona brzemienia funkcjonalności droga jest szczególną przestrzenią harmonii koloru i form, pewnego rodzaju azylem.
To specyficzne miejsce "odkryte" spontanicznie przez artystkę, stało się z czasem wyjątkową, można by powiedzieć wręcz metafizyczną przestrzenią dość paradoksalnie sprzyjającą rozmowie ze samą sobą, uspokojeniu i refleksji. Publiczna przestrzeń drogi traktowana niemal jak własna, osobista, nabrała charakteru przytulnego i udomowionego miejsca gdzie do abstrakcyjnej formy można przytulić się jak do poduszki lub też słuchać muzyki wyczekując nadjeżdżającego pojazdu podobnie jak wyczekuje się nieproszonego gościa.
Zdjęcia tych osobliwych sytuacji gromadzone przez ostatnie dwa lata, stały się punktem wyjścia do cyklu prac zatytułowanego rita droga rita. Geometryczne, abstrakcyjne formy obecne w pracach artystki od kilku lat otrzymały w tych kompozycjach nową rolę. Dotąd surowe i nieme stały się przyjaznymi, oswojonymi elementami biorącymi udział w subtelnej grze form i emocji. Równolegle do procesu ożywienia ich zachodzi tu także proces odwrotny - sprowadzenia żywej osoby do postaci czystej formy.
Te dwa biegunowo różne byty - prosta i jednoznaczna figura geometryczna oraz skomplikowana, organiczna forma ludzkiego ciała toczą w prezentowanych fotoobrazach wewnętrzną walkę o dominację warstwy formalnej nad właściwą człowiekowi sferą myśli i uczuć. Więcej: http://www.ritagabrowska.com

<<< >>>