<<<

  Rachel Wasilejko pochodzi z Tasmanii - jak sama to określa - "wyspy u południowych wybrzeży Australii i zarazem wyspy na końcu świata, gdzie gęste, ciche lasy i oceany są domem przedziwnych stworzeń, z którymi ściera się i na jawie i w najgłębszych snach".

Po odkryciu, że źródła komiksu są znacznie głębsze niż dotychczas przypuszczała, zaczęła szczególnie interesować się i inspirować artystami, którzy kreują swój osobisty świat i umieszczają w tym świecie siebie ( prace Meatcake Dame Darcy i Dirty Plotte Julii Doucet należą do jej faworytów). W swych autobiobiograficznych komiksach Rachel ilustruje własne przygody, sny i wyobrażenia.

"Shat Girl" - alter ego autorki - żyje w trochę fantastycznym, czasem martwym świecie czerni i bieli. Z żartów o złych zamiarach czyni sobie tarczę i czuje się wolna od dążenia do zemsty. Podróżuje do dalekich i odległych krajów, poznaje odmienne kultury, oglądając świat szeroko otwartymi oczami.

Autorka o polskich, a ściślej dolnośląskich korzeniach /nie znająca jednak polskiego/ po raz pierwszy prezentuje swoje rysunki w kraju, który widziany z "końca świata" przedstawia się niemniej egzotycznie niż inne rzeczywistości, po których wędruje Shat Girl. Ta "dziewczyna" potrafi kilkoma ciosami czarnej kreski nadać wielowątkowym zapośrednczeniom kulturowym i społecznym, pośród których pętają się wszelkiej maści postaci, wyrazisty osobisty charakter i zredukować tę gmatwaninę do pojedynczego absurdu, przed którym nie da się uciec.

Rachel własnym sumptem wydała dotchczas dwa komiksy - "Shat Girl1" i 2 , obecnie pracuje nad trzecim "Shat Girl3 - Wrocławskie Przygody", który przedstawi podczas otwarcia wystawy w Galerii Entropia. Wystawa "The Adventures of Shat Girl" to wybór prac z ostatnich 3 lat. Słowo "shat" można tłumaczyć z dużym przybliżeniem jako gniewna, poirytowana - ze względu na wieloznaczność jakie ma w języku angielskim, a zwłaszcza w slangu australijskim.

english text >>>

   
prace >>>