Agnieszka Jarząb /1977/ studiuje grafikę w ASP we Wrocławiu.

Prace które pokazuje na swojej pierwszej indywidualnej wystawie w Entropii są bardzo kobiece, osobiste, pozbawione patosu i przesadzonej formy. Ten zestaw cech, opisuje całą, aktualną twórczość Agnieszki.

W kontekście oszczędnej, ascetycznej formy i jednoznacznej narracyjności prezentowanych prac, niezwykle istotną rolę odgrywają ich tytuły. "Zrób coś ze sobą dziewczyno" - to apel, który w obliczu wątpliwej oferty konwenansu życia codziennego i skrojonej na jego miarę roli społecznej, Agnieszka kieruje do samej siebie. Prośba wypowiedziana w obecności maszyny do szycia, to być może ostatnia próba ucieczki przed bezbarwnym życiem. W drugim z pokazywanych na wystawie cyklów pt.: "Czy chcesz się z kimś spotkać" przedmiotem refleksji staje się powierzchowna jakość seksualnej gry, skrępowanej bylejakością ciała, miejsca i klimatu w jakim dojdzie do spełnienia miłosnego aktu. Tym miejscem jest naturalne środowisko w którym od urodzenia żyje a od kilku lat tworzy Agnieszka - mieszkanie w dziesięciopiętrowym bloku. Zaproszeniem do niego jest trzeci z zestawów pt.: "Follow M", w którym rolę przewodnika pełni kura, cichy symbol bezmyślnego trwania w domowym zaciszu.

Tematem prac Agnieszki jest najczęściej ona sama. Szczęśliwie nie przeszkadza to jej w odsłanianiu uniwersalnych mechanizmów kierujących współczesną, niepewną znaczenia i sensu swoich działań dziewczyną/kobietą.

M.B.

<<<